Trwa ładowanie...

Empik likwiduje swoje księgarnie Mole Mole. Przegrały z koronawirusem

Niewielkie księgarnie pod szyldem Mole Mole zaczęły się pojawiać w 2017 roku. Ich właścicielem był Empik. Do tej pory udało się otworzyć 20 takich placówek, teraz wszystkie znikną. Ich likwidacja jest pokłosiem zmniejszonego ruchu w galeriach handlowych.

Empik likwiduje swoje księgarnie Mole Mole. Przegrały z koronawirusemŹródło: LECH GAWUC
dhfwilg
dhfwilg

To właśnie galerie handlowe miały być naturalnym habitatem marki Mole Mole. Już z założenia były inne od placówek Empiku - w ofercie miały tylko książki i materiały papiernicze. Bez gier, koszulek, muzyki, kubków i setek gadżetów.

- Mole Mole, czyli księgarnie w stylu slow okazały się doskonałym formatem, który docenili klienci. Młody brand w niespełna dwa lata (od maja 2017) niemal podwoił liczbę lokalizacji i 2018 rok zamknie z 38 sklepami. Grupa planuje kolejne otwarcia księgarń pod żółtym szyldem także w przyszłym roku - podawał Empik na początku 2019 roku. W tzw. międzyczasie liczba placówek Mole Mole spadła jednak o połowę a pomysł na ten biznes dobiła pandemia koronawirusa.

O tym, że Mole Mole zamyka swoje księgarnie, informował Wirtualny Wydawca.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zarząd Empiku podjął decyzję o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych. Oznacza to, że te lokalizacje nie zostaną otwarte po majówce.

dhfwilg

Spółka nie podaje, o które centra handlowe konkretnie chodzi. Sieć nie wyklucza, że w przyszłości może zadecydować o wycofaniu się z kolejnych lokalizacji. "Obecnie prowadzone są negocjacje w zakresie modyfikacji warunków najmu, odzwierciedlających nową rzeczywistość ekonomiczną" – czytamy w komunikacie.

Decyzja Empiku wynika z czystej kalkulacji. Grupa prognozuje, że przez kolejne kilkanaście miesięcy centra handlowe będą zdecydowanie rzadziej odwiedzane niż przed epidemią.

- Nowy reżim sanitarny, zamknięte kina, ograniczony dostęp do stref fitness i rozrywki, foodcourtów, a także potencjalne bankructwa mniejszych sieci, spowodują, że duże centra handlowe stracą znacząco na swojej atrakcyjności – wyjaśnia spółka w komunikacie.

To nie znaczy, że Empik ma zamiar ograniczać sprzedaż. Zmieni się po prostu jej kanał. Sieć prognozuje, że zwiększone zainteresowanie zakupami online potrwa jeszcze długo.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

dhfwilg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhfwilg