Trwa ładowanie...

7 łyżeczek cukru w "fit" napoju. Sprawdzam składy "zdrowych" przekąsek

Mamy coraz większą świadomość żywieniową, więcej też mówi się o wpływie nadwagi i otyłości na zdrowie. Ale brak czasu robi swoje. Gdy producenci sugerują nam, że przygotowali dla nas produkt "fit", często nie wdajemy się w szczegóły. W efekcie kupujemy coś, co wydaje nam się zdrową przekąską, a okazuje się... morzem cukru.

7 łyżeczek cukru w "fit" napoju. Sprawdzam składy "zdrowych" przekąsekŹródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz
d41owsp
d41owsp

- W ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosło spożycie cukru. Przeciętny Polak je o prawie 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu - takie wnioski płyną z raportu "Cukier, otyłość - konsekwencje", przygotowanego przez analityków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mimo to niektórzy producenci średnio się tym przejmują. Dużo osób zobaczy coś, co wygląda na "fit" lub na zdrową przekąskę ("pełne ziarno, błonnik") i nie pomyśli nawet, ile cukru może się tam znajdować i jak to może przekładać się na zdrowie.

- Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną otyłości, która według danych z 2016 roku dotyczy już 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn, z kolei nadwaga jest problemem 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn. Wynika stąd, że aż 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły - podaje dalej raport "Cukier, otyłość - konsekwencje".

Zobacz też: Skład tej sałatki ma 16 linijek. "Oszukujesz mnie"

Powyższe dane są bardzo niepokojące. Zwłaszcza jeżeli nie mówimy o przekąskach, które są powszechnie znane jako niezdrowe - takie jak chipsy czy słodkie chrupki śniadaniowe - tylko o produktach pozujących na takie, które korzystnie wpłyną na nasz organizm.

d41owsp

Dlatego postanowiłam udać się do supermarketu i prześwietlić półki. Zwracałam uwagę przede wszystkim na produkty, które promują się jako "fit". Ale nie tylko. Przyjrzałam się też tym, których opakowanie sugeruje zdrową przekąskę albo których reklamy mówią o korzystnych dla zdrowia aspektach spożywania danego wyrobu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Zacznijmy od płatków śniadaniowych, które w nazwie mają "Fitness", a w środku niemal 5 łyżeczek cukru na 100 gramów produktu. W składzie za to cukier i jego pochodne występuje aż 7 razy. No tak, fitness na pewno nam się przyda, żeby spalić później takie chrupki.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Tym razem są to muesli w porcji "na raz" i które także w swojej nazwie odwołują się do słowa związanego ze sportem. I tutaj tego sportu przyda się jeszcze więcej, bo na 100 gramów produktu mamy ponad 6 łyżeczek czystego cukru! 6 razy mamy też powtórzony cukier w składzie.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Te płatki co prawda nie odwołują się do sportu, ale moim zdaniem opakowanie sugeruje zdrową zawartość - pełne ziarno, polskie jabłka, błonnik. Może i ziarno jest pełne, ale poza tym płatki na 100 gramów mają niemal 6 łyżeczek cukru - czyli w zasadzie nie różnią się od swoich "niezdrowych" odpowiedników. Cukier w różnych formach występuje w składzie 4 razy.

d41owsp
WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Jeżeli jesteście w biegu i macie ochotę na szybką przekąskę, lepiej uważajcie - batonik z "fit" w nazwie może mieć nawet 5 łyżeczek czystego cukru na 100 gramów. Dla mnie to trochę mało "fit".

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Co prawda nie ma tu nigdzie słowa "fit", ale smukła sylwetka na opakowaniu moim zdaniem sugeruje coś takiego. W dodatku te kłosy i "pełne ziarno". Jednak ponownie w środku dostaniemy niemal 5 łyżeczek cukru na 100 gramów. Tym razem w składzie występuje on 2 razy. Jednak niech was nie zwiedzie informacja, że to "nierafinowany cukier trzcinowy" - tuczy tak samo jak zwykła biała sacharoza.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

W tym wypadku mamy do czynienia z produktem, który jest głośno reklamowany jako pomysł na zdrowe i pełnowartościowe śniadanie. Może jednak warto zastanowić się dwa razy nad zakupem, ponieważ na 100 gramów ciastek mamy niemal 5 łyżeczek czystego cukru.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Zwykle różne mleczne produkty pozycjonujące się jako te "proteinowe" nie mają raczej cukru w składzie. Dlatego tym bardziej należy uważnie sprawdzać etykiety - niektóre, tak jak ten powyżej, mogą mieć aż 8 łyżeczek cukru na całe opakowanie!

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

W reklamie tego produktu często możemy usłyszeć, że świetnie wpłynie na nasz brzuch, sugerując, że stanie się bardziej płaski. Cóż, jeżeli w jednym opakowaniu jest 6 łyżeczek cukru, to raczej marne szanse...

d41owsp
WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Znalazłam wodę witaminową "active", która w całej butelce ma ponad 7 łyżeczek cukru. Zawiera także dodatek L-karnityny, która ma działanie wspomagające odchudzanie, ale przy tym morzu sacharozy raczej nam to nie pomoże.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Łukasiewicz

Na koniec rzecz, która mnie bardzo zaskoczyła. Przechodząc alejką ze słodyczami zauważyłam naklejkę informującą, że Runmageddon (marka biegów z przeszkodami) poleca przekąskę, która składa się głównie z... cukru. Trochę mi to nie pasuje - aktywny tryb życia i promocja cukrowych galaretek.

d41owsp

To tylko najbardziej rażące przykłady "fit" i "zdrowego" jedzenia, które wcale takim nie jest. Producenci też starają się coraz bardziej uważać i nie mówić wprost, że ich produkt jest superzdrowy. Ale bardzo często jest to mocno sugerowane. Dlatego lepiej na zakupy chodzić na spokojnie i kupując nowy produkt - sprawdzić uważnie skład.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41owsp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41owsp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj