Trwa ładowanie...

Fatalne wyniki farm wiatrowych. Większość przynosi straty

Biznes wiatrakowy przyniósł w 2016 roku blisko 3 mld zł straty. Z coraz mniejszą ufnością patrzą na niego banki.

Fatalne wyniki farm wiatrowych. Większość przynosi stratyŹródło: pixabay, fot: Pixabay
d30axsw
d30axsw

Jeszcze niedawno chętnych do inwestowania w farmy wiatrowe nie brakowało. Inwestorzy nomen omen wietrzyli w tym świetny interes. Tymczasem najnowsze dane nie napawają optymizmem. Właściciele wiatraków, w tym państwowe koncerny, straciły na tym biznesie w 2016 roku niemal 3 mld zł - informuje portal WysokieNapiecie.pl.

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że w 2016 roku połowa elektrowni wodnych i 70 proc. farm wiatrowych wygenerowało straty. Złe wyniki wiatraków to przede wszystkim efekt spadających cen zielonych certyfikatów, a więc drugiego, obok sprzedaży samego prądu, źródła przychodów ekoelektrowni - podaje portal.

"Na sytuację z niepokojem patrzą banki. Tylko w 2016 roku państwowy Bank Ochrony Środowiska odpisał blisko 100 mln zł kredytów udzielonych na farmy wiatrowe, które są zagrożone. Ponad 30 mln zł zagrożonych kredytów odnotował Alior Bank, który od niedawna też jest już pośrednio kontrolowany przez Skarb Państwa. W sektorze zainwestował także państwowy PKO BP" - czytamy.

Zaniepokojony jest także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który w ciągu ostatnich 25 lat sfinansował w Polsce projekty, pożyczając ponad 8,5 mld euro. Teraz namawia polskie władze, aby wsparły rozwój energetyki odnawialnej w Polsce poprzez "stabilne otoczenie regulacyjne".

Prognozy na przyszły rok są jeszcze gorsze. Kolejnym problemem są spory władz z gminami ws. wysokości podatków.

d30axsw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30axsw