FED zmniejszył ryzyko inwestycji w akcje

W środę wieczorem poznaliśmy decyzję FED o przeznaczeniu 600 mld dolarów na skup obligacji rządowych w ramach pomocy gospodarce, która wg członków banku zbyt wolno wychodzi z recesji.

05.11.2010 09:07

Powszechne oczekiwania mówiły o kwocie 500 mld dolarów, także rynkom została zapewniona większa od oczekiwanej płynność, co inwestorzy przyjęli z radością. W czwartek od rana na parkietach Starego Kontynentu obserwowaliśmy spore wzrosty, najważniejsze indeksy zyskiwały ok. 1,5%. Również na GPW zareagowano pozytywnie i WIG20 przed południem notował podobne wzrosty. W takim dniu kompletnie nie interesowano się danymi makro, a te publikowane w czwartek nie były dobre. Okazało się, że w zeszłym tygodniu liczba osób pobierających zasiłek wyniosła 457 tys., wobec prognoz 437 tys., jednocześnie wrześniowe statystyki pokazały duże oszczędności pracodawców – czyli zwiększoną produktywność i zmniejszone koszty pracy. GPW na te wiadomości nie reagowała, tym bardziej, że nie reagowała Wall Street. Tam sesja rozpoczęła się podobnymi wzrostami jakie obserwowaliśmy w Europie, a to jeszcze bardziej zdopingowało kupujących. WIG20 zamknął się ostatecznie 2721 pkt, czyli +2%, przy obrocie przekraczającym 2,2 mld PLN. Raporty
kwartalne przed sesją podawały LOTOS, który pokazał zdecydowanie lepsze od prognoz zyski (akcje zdrożały o 6%), PKOBP (+2,4%), który raportował zgodnie z oczekiwaniami, oraz BRE (+3,3%), który także pokazał lepsze od oczekiwań liczby.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Zaledwie jedna sesja wystarczyła bykom, aby zamazać negatywny układ wskaźników z poprzedniego dnia. Indeks szerokiego rynku zakończył dzień 1,4% plusem przy obrocie sięgającym po sesji 2,8 mld zł. Wysoki obrót potwierdza wzrostowy nastrój w trakcie sesji, co w perspektywie ostatniego dnia tygodnia może przynieść kontynuację ruchu. Ukształtowana w układzie graficznym biała świeca z długim korpusem ma silną wymowę i może stanowić niewątpliwą przesłankę do ataku na nowe szczyty. Za takim scenariuszem przemawia również rosnący Derivative Oscillator. RSI z kolei, podwyższył wczoraj swoją wartość negując jednocześnie poprzedni sygnał sprzedaży. Dodatkowym czynnikiem stymulującym rynek był na czwartkowej sesji również ADX, który z poziomu równowagi ponownie odbił ku górze przy wzrastającym rynku, co sugeruje formowanie nowego trendu wzrostowego. Na dzisiejszej sesji barierą dla popytu będzie przebiegający na 47 189 pkt wczorajszy szczyt, powyżej którego najbliższy opór znajduje się dopiero na 48 505 pkt.

BM Banku BPH

futuresgpwgiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)