Trwa ładowanie...

Fiat zwolni "tylko" 10 tys. pracowników

Jeśli Fiat przejmie Opla, będzie to
oznaczać redukcję ok. 10 tys. miejsc pracy w Europie -
zapowiedzieli w piątek przedstawiciele włoskiego koncernu,
dementując pogłoski, jakoby redukcje miały być znacznie większe.

Fiat zwolni "tylko" 10 tys. pracownikówŹródło: fot. Fiat
d46cotg
d46cotg

Jeśli Fiat przejmie Opla, to zredukuje w Europie zatrudnienie o 10 tys. - zapowiedzieli w piątek przedstawiciele włoskiego koncernu, dementując pogłoski, jakoby redukcje miały być znacznie większe.

Doniesienia o planowanej likwidacji ok. 18 tys. miejsc pracy w razie przejęcia Opla przedstawiciele Fiata określili jako całkowicie nieprawdziwe.

Koncepcja Fiata - głosi oświadczenie włoskiego koncernu - zakłada rozłożoną w czasie redukcję ok. 10 tys. miejsc pracy w całej Europie.

Fiat w środę przedstawił swą ofertę dotyczącą przejęcia Opla i brytyjskiego Vauxhalla - firm motoryzacyjnych należących do przeżywającego ogromne kłopoty amerykańskiego koncernu General Motors.

d46cotg

Powodzenie tych planów oznaczałoby powstanie największego europejskiego producenta samochodów. Fiat przygotowuje się też do przejęcia kontrolnego pakietu udziałów amerykańskiego Chryslera.

W czwartek "Spiegel" informował jednak w wydaniu internetowym, że General Motors preferuje kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna International jako przyszłego inwestora dla Opla. Drugie miejsce w rankingu preferowanych przez GM inwestorów zajmuje amerykański fundusz Ripplewood, zaś włoski koncern Fiat jest na trzecim, czyli ostatnim miejscu.

We wtorek rząd federalny Niemiec wraz z krajami związkowymi, w których znajdują się zakłady Opla, uzgodniły kredyt pomostowy dla spółki na kwotę 1,5 mld euro, mający stanowić zabezpieczenie do czasu wyboru inwestora. Minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg nie wyklucza jednak, że możliwe jest też bankructwo Opla, który ma także fabrykę w Gliwicach, w Polsce.

d46cotg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46cotg