Fiskus żąda VAT. Fatalna wiadomość dla rodziców

Wojewódzkie sądy administracyjne orzekły, że lekcje pływania, nauka gry na gitarze czy zajęcia taneczne podlegają opodatkowaniu.

Fiskus �żąda VAT od prywatnych lekcji, np. nauki pływania, czy gry na istrumencie
Fiskus żąda VAT od prywatnych lekcji, np. nauki pływania, czy gry na istrumencie
Źródło zdjęć: © East News | Adam Staskiewicz
oprac. KKG

Zwolnienie z opodatkowania dotyczy nauki pływania odbywającej się w ramach zajęć wychowania fizycznego, natomiast te prowadzone w niedziele są już obłożone podatkiem – jak dowiadujemy się z "Dziennika Gazety Prawnej".

W analogicznej sytuacji znajdują się lekcje nauki na instrumentach muzycznych. Edukacja w instytucji oświatowej pozostaje wolna od VAT, jednakże indywidualne lekcje u nauczyciela prywatnego już podlegają opodatkowaniu. "Dziennik Gazeta Prawna" sugeruje, że jeżeli liczba orzeczeń sądowych przychylających się do interpretacji fiskusa wzrośnie, to ceny prywatnych kursów zwiększą się o kwotę równowartości VAT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Decydującą rolę w tej sprawie odegra Naczelny Sąd Administracyjny.

Podstawą problemu jest przepis ustawy o VAT, który stanowi, że od podatku zwolnione są "usługi edukacyjne na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli" - jak czytamy w "DGP".

Opinie ekspertów przepełnione są niedowierzaniem.

- Zwolnienie z VAT powinno również obejmować korepetycje z nieco mniej popularnych przedmiotów, pod warunkiem, że są one lub mogą być przedmiotem nauczania w szkołach czy uczelniach - wypowiada się Jakub Wirski, doradca podatkowy i partner w Gardens Tax & Legal, cytowany przez gazetę. Zaznacza on również, że "nawet w przypadku przekazywania wiedzy w specjalistycznych obszarach, jeśli wchodzi ona w zakres edukacji powszechnej lub wyższej, powinno to skutkować zwolnieniem z VAT".

Ekspert: absurdalne stanowisko fiskusa

Wirski podnosi, że interpretacja przepisów przez organy podatkowe może prowadzić do niezrozumiałych sytuacji.

- Wynikałoby to z tego, że na przykład korepetycje z rachunku różniczkowego nie zostałyby zwolnione z VAT, ponieważ są one skoncentrowane na udoskonaleniu tej szczególnej umiejętności. Tylko kompleksowe kursy mogłyby być zwolnione z VAT, a nie pojedyncze lekcje dotyczące konkretnych tematów - tłumaczy ekspert, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Źródło artykułu:WP Finanse
skarbówkapodatekzwolnienie z podatku

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (149)