Trwa ładowanie...
d30hhgv

Fitch: reforma emerytalna neutralna dla ratingu Polski

Przeprowadzenie reformy systemu emerytalnego nie ma implikacji dla ratingu Polski, gdyż rating uwzględnia przeprowadzenie długofalowych reform wspierających konsolidację fiskalną - wynika z wtorkowego raportu agencji ratingowej Fitch.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fitch: reforma emerytalna neutralna dla ratingu Polski
(AFP)
d30hhgv

Fitch podkreśla, że by rozważyć podniesienie ratingu, ścieżka obniżania się relacji długu do PKB musiałaby być bardziej stroma niż obecnie przewiduje agencja.

"Nasza ocena ratingu już uwzględnia udane przeprowadzenie długoterminowych reform, co wesprze konsolidację fiskalną. Dlatego nowe ustawy (zmieniające system emerytalny - PAP) nie mają implikacji dla ratingu Polski na poziomie +A minus+ z perspektywą stabilną, potwierdzonego w lutym" - napisano we wtorkowym raporcie.

Dodano, że oceniając polski rating agencja skupia się "na skutkach tych i innych reform". "By rozważyć podniesienie ratingu w krótkim okresie, musielibyśmy zobaczyć istotniejszą zmianę w poziomie długu publicznego i zagranicznego w relacji do PKB i zbliżenie się do innych porównywalnych państw. Oznaczałoby to ostrzejsze obniżenie poziomu długu niż obecnie prognozujemy. Polski dług publiczny w relacji do PKB na koniec 2011 r. wyniósł 56,3 proc. wobec 46,7 proc. mediany dla krajów z ratingiem +A+" - podano.

d30hhgv

W kwietniu Fitch poinformował PAP, że zakładane w tegorocznej aktualizacji planu konwergencji zacieśnienie fiskalne jest uwzględnione w obecnej ocenie polskiego długu i wspiera polski rating.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

Ustawa przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Ponadto Sejm znowelizował ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.

d30hhgv

Podziel się opinią

Share
d30hhgv
d30hhgv