Francuzi i Niemcy pracują krócej, ale wydajniej

Gospodarki Francji i Niemiec, tradycyjnie
utożsamiane z krótkim tygodniem pracy i długimi wakacjami, były w
lipcu br. wydajniejsze w przeliczeniu na pracownika niż gospodarka
brytyjska - wynika z badania 5 tys. prywatnych przedsiębiorstw,
przeprowadzonego w niektórych krajach UE przez firmę badawczą NTC
dla firmy konsultingowej Deloitte.

Wielka Brytania odnotowała w lipcu najwolniejszy przyrost wydajności pracy od 14 miesięcy, która spadła poniżej unijnej średniej. W ocenie Deloitte może to wynikać ze wzrostu zatrudnienia, co znajduje odzwierciedlenie w ogólnym spadku efektywności, ponieważ ta sama wartość produkcji rozkłada się na większą liczbę pracowników.

Wskaźnik wydajności (Productivity Indicator) dla eurostrefy był w lipcu na tym samym poziomie co w czerwcu i wyniósł 55,7 pkt, wobec 55,6 pkt w maju i średniej za ubiegłe cztery lata w wys. 52,7 pkt.

Wskaźnik powyżej 50 punktów jest wyrazem poprawy wydajności, a poniżej - pogorszenia. Wskaźnik był powyżej 50 punktów przez 31 ostatnich miesięcy. W ramach obecnego cyklu dynamika wzrostu była najsilniejsza w lutym br., ale od tego czasu osłabła.

We Francji wskaźnik wyniósł w lipcu 57,0 pkt wobec 56,9 pkt w czerwcu. W Niemczech sięgnął 56,2 pkt, wobec 56,5 pkt w czerwcu. Trzecia największa gospodarka eurostrefy - włoska pozostała z tyłu za Francją i Niemcami - tamtejszy wskaźnik wyniósł 53,6 pkt.

W Wielkiej Brytanii wydajność pracy wyceniono na 54,2 pkt wobec 55,0 pkt w czerwcu i 55,5 pkt w maju.

Wydajność pracy jest jednym z celów Strategii Lizbońskiej UE, stawiającej sobie za cel przekształcenie Unii w najbardziej wydajną i konkurencyjną gospodarkę świata, opartą na specjalistycznej wiedzy.

UE chce doścignąć gospodarczo USA, gdzie wzrost wydajności pracy wynikał z intensywnego zastosowania technologii informatycznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)