Futures: piąta fala wzrostowa niższego rzędu
Wtorkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły się optymistycznie dla kupujących, kurs otwarcia został ustalony na poziomie 2 245 pkt, czyli od samego początku FW20U09 były kwotowane 1,01% powyżej kursu odniesienia.
02.09.2009 08:13
Po ustaleniu w pierwszych minutach handlu dziennego maksimum na poziomie zaledwie 7 pkt wyższym od kursu otwarcia, rozpoczęło się trwałe zwiększanie podaży. Wyjątkowo gwałtowne spadki były obserwowane tuż po 10.00, kiedy to wrześniowe kontrakty w około 10 minut straciły przeszło 41 pkt. Po dalszych już względnie niewielkich spadkach i zanotowaniu dziennego minimum na poziomie 2164 pkt, inwestorzy na godzinę przed zakończeniem handlu rozpoczęli odrabianie strat. Ostatecznie kurs zamknięcia wrześniowych kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek został ustalony na poziomie 2 207 pkt. FW20U09 straciły do poniedziałkowego zamknięcia 0,54%, przy wolumenie obrotów 64,1 tys.
Wtorkowa sesja przebiegała w skrajnie odmiennych nastrojach. Po dość dobrym otwarciu notowań kontraktów terminowych, strona kupująca nie zdołała utrzymać porannej przewagi. Poziom 2 246 pkt będący początkiem piątkowej luki bessy skutecznie schłodził optymizm graczy posiadających długie pozycje, co zapoczątkowało mocną przecenę. Na wykresie FW20U09 pojawiła się czarna świeca z widocznym dolnym cieniem, posiadającym pozytywną wymowę. W cenach zamknięcia strona popytowa wybroniła połowę białego korpusu z 21.08 znajdującą się na 2 197 pkt. Buforem bezpieczeństwa dla posiadaczy długich pozycji są poziomy 2 172 pkt (średnia krocząca SK-15) oraz 2 150 pkt (linia trendu wzrostowego wyznaczona przez minima z lipca i sierpnia). Z kolei silny opór rozciąga się pomiędzy 2 306 – 2 328 pkt, jako niedomknięta luka bessy z 6.10.2008 r. Krótkoterminowe oscylatory schładzają swoje wskazania, co aktualnie jest argumentem strony podażowej. Z drugiej strony ADX, informujący o sile dominującego trendu, nadal opowiada się po
stronie kupującej, z tym zastrzeżeniem, że trend wzrostowy zaczyna wytracać swój impet. Jeśli spojrzymy na szerszą perspektywę, to od połowy lutego uformowała się na wykresie technicznym trójfalowa struktura wzrostów. Obecnie notowania FW20U09 znajdują się na czwartej fali (korekcyjnej) w ramach trzeciej fali (wzrostowej) wyższego rzędu. Oznacza to, że możemy być świadkami spektaklu w postaci piątej fali wzrostowej niższego rzędu, która to zakończy trzecią falę.
BM Banku BPH