Futures - rynek nadal wykazuje się równowagą sił

Wtorkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły 10 pkt poniżej poniedziałkowego kursu zamknięcia, zaś po niewielkim spadku pierwszych minutach handlu FW20M09 zanotowały dzienne minimum na poziomie 1806 pkt, znajdując się 0,7% poniżej kursu odniesienia.

Niewiele przed godziną 9.00 gwałtowna zwyżka popytu spowodowała wzrost czerwcowych kontraktów o niespełna 30 pkt, po czym następna fala wzrostowa wyniosła FW20M09 do dziennego maksimum na poziomie 1 868 pkt. Dalsza część sesji przebiegała bez większych wahań cenowych. Ostatecznie czerwcowe kontrakty zakończyły notowania zyskując do wtorkowego zamknięcia 1,59% przy obrotach wynoszących 51,46 tys. sztuk.

Obraz
© Wykres kontraktów terminowych FW20M09

Po wczorajszej sesji na wykresie FW20M09 gracze wyrysowali świecę z białym korpusem i widocznym górnym cieniem. Wtorkowa sesja ponownie nie wniosła szczególnych zmian do technicznego obrazu rynku. Kursy kontraktów terminowych cały czas poruszają się w wąskim przedziale wyznaczonym przez lukę hossy z ubiegłego poniedziałku oraz maksima z 07.05. Niedomknięta w cenach zamknięcia luka bessy z 8 stycznia znajdująca się pomiędzy 1 855 - 1 876 pkt jest obecnie skuteczną barierą dla poczynań kupujących. Nieco wyżej (1 927 pkt) znajduje się bardziej istotny opór, jako górne ograniczenie konsolidacji z ostatniej jesieni i zimy. Dłuższe konsolidowanie się kursów poniżej oporów zwykle jest oznaką siły rynku, ale w tym przypadku sytuacja ma się nieco inaczej. Gra toczy się o większą stawkę, mianowicie o rodzaj trendu. Ewentualne wiarygodne przebicie poziomu 1 927 pkt będzie równoznaczne z tworzeniem się pierwszej fali hossy. Z kolei porażka kupujących na tym oporze będzie oznaczać, że obecna 3-miesięczna zwyżka jest
jedynie naturalną falą korekcyjną w długoterminowym trendzie spadkowym, a rynek może testować ponownie okolice minimów całej bessy (1 300 pkt). Byczym argumentem jest dodatnie skorelowana LOP ze zmianami kursów, co świadczy, że zwyżka kursów wywołana jest angażowaniem się nowego pieniądza po długiej stronie rynku. Podaż z kolei posiada na swoim koncie argument w postaci dywergencji bessy pomiędzy RSI, a kursami FW20M09. Negatywne zachowanie RSI nie jest negowane przez Composite Index, co stawia sprzedających w uprzywilejowanej pozycji ale w perspektywie najbliższych tygodni.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)