Trwa ładowanie...
giełda
14-12-2009 08:20

Futures: Wyczekiwane odbicie ? – dywergencja pozytywna w układzie RSI-CI jako sygnał kupna

Ostatnia sesja minionego tygodnia przebiegła bez niespodzianek. Notowania kontraktów terminowych otworzyły się na 2 349 pkt, w neutralnym miejscu poniżej połowy środowego korpusu stanowiącym najbliższy opór.

Futures: Wyczekiwane odbicie ? – dywergencja pozytywna w układzie RSI-CI jako sygnał kupnaŹródło: BM Banku BPH
d3a17nf
d3a17nf
FW20Z09 (fot. BM Banku BPH)
Źródło: FW20Z09 (fot. BM Banku BPH)

Ostatnia sesja minionego tygodnia przebiegła bez niespodzianek. Notowania kontraktów terminowych otworzyły się na 2 349 pkt, w neutralnym miejscu poniżej połowy środowego korpusu stanowiącym najbliższy opór.

Z drugiej strony wsparcie będące luką hossy z 30.11 znajdujące się na 2 332 pkt zostało obronione. Tym samym FW20Z09 oscylowały wewnątrz bezpiecznego przedziału, nie zmieniając technicznego obrazu rynku. Zarówno strona popytowa, jak i podażowa próbowały swoich sił, naruszając bieżący opór oraz wsparcie znajdujące się odpowiednio na 2 357 pkt i 2 330 pkt. Praktycznie cała sesja minęła pod znakiem nudzącej konsolidacji i gdyby nie 3 ataki graczy, nic na rynku w piątek nie działoby się. Na końcowym fixingu kurs kontraktów terminowych został ustalony 1 pkt poniżej kursu otwarcia, natomiast dzienny wolumen obrotu był o około 1/10 niższy niż poprzednio i wyniósł 50,9 tys. sztuk.

W czasie piątkowej sesji na wykresie technicznym pojawiła się świeca doji charakteryzująca się brakiem korpusu, co jest oznaką równowagi rynkowej i braku pomysłu, co do dalszego kierunku kursów. W świetle poprzednich wydarzeń taki korpus jest argumentem popytowym, gdyż informuje o (chwilowym) wyczerpywaniu się sił podaży. Razem z dywergencją hossy pomiędzy RSI i Composite Index daje szansę na odreagowanie spadków. Dodatkowo rynek znajduje się w kluczowym momencie, ponieważ FW20Z09 balansują na granicy ostatniego wsparcia tegorocznego trendu. Kolejnym argumentem przeciwko dalszej przecenie jest ADX. Trend jest zbyt słaby (rynek jest w średnioterminowej równowadze), aby można było podejmować bezpieczne działania wybijające go z równowagi. Dlatego inwestorzy wyczekują na rozwój sytuacji, a dotychczasowe impulsy makroekonomiczne nie wystarczają do wyznaczenia kolejnej fali. Być może środowe wskaźniki makroekonomiczne zmienią nieco układ sił. W analizowanym kontekście należy także pamiętać o wygasaniu grudniowej
serii instrumentów pochodnych w piątek, co powinno działać stabilizująco na kursy kontraktów terminowych (w myśl zasady: łatwiej „ubierać” inwestorów po złej stronie rynku, gdy panuje powszechne niezdecydowanie).

d3a17nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a17nf