Futures: zdecydowany atak sprzedających i test ważnej strefy wsparcia

Otwarcie kontraktów uplasowało się w piątek aż 31 punktów poniżej czwartkowej ceny odniesienia. Powodem tak silnej przeceny kontraktów był niekorzystny dla byków przebieg sesji za oceanem.

25.01.2010 08:24

Początek piątkowych notowań przebiegł jednak pod znakiem ruchu bocznego, a ważną rolę odegrała tutaj strefa wsparcia Fibonacciego: 2442 - 2446 pkt. Przez kilka godzin byki skutecznie broniły wymienionej zapory popytowej. W swoich wcześniejszych opracowaniach sugerowałem, że jej zanegowanie (wraz z koncentrującymi się nieco niżej projekcjami harmonicznej formacji XABCD) może okazać się wartościowym sygnałem transakcyjnym (biorąc oczywiście pod uwagę horyzont intradayowy).

Te przypuszczenia rzeczywiście potwierdziły się w realnym handlu, gdyż ostatecznie strefa ugięła się pod naporem podaży. Konsekwencją tego był silny ruch spadkowy, który dotarł niemalże do kolejnej zapory popytowej Fibonacciego: 2400 - 2405 pkt (minimum na kontraktach zostało ustanowione na poziomie: 2408 pkt). W rejonie wspomnianego wsparcia popyt przeszedł do kontrataku, a wizualnym odzwierciedleniem tych działań był kilkunastopunktowy ruch odreagowujący.

Obraz
© Wykres dzienny FW20H10

Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2422 pkt. Stanowiło to prawie dwuipółprocentowy spadek wartości FW20H10 w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia.

Piątkowe przełamanie strefy: 2442 - 2446 pkt wygenerowało krótkoterminowy sygnał sprzedaży. W następstwie wspomnianego wyłamania niedźwiedziom udało się dotrzeć do strefy wsparcia: 2400 - 2405 pkt. Jak już podkreślałem w swoich zeszłotygodniowych opracowaniach, jest to ważny zakres cenowy, w którym koncentrują się bardzo istotne zniesienia i projekcje cenowe Fibonacciego. Dodatkowo przebiega tutaj także niebieska median line (nieco niżej także czerwona linia kanału trendowego i dolna Pitchforka). Tak jak wspominałem w piątkowych analizach, część kontraktów zamknąłbym już w rejonie wymienionej zapory popytowej, spodziewając się jednak tutaj wyraźnej reakcji ze strony popytu.

Z racji silnego tąpnięcia za oceanem, kontrakty prawdopodobnie po raz kolejny przetestują dzisiaj wymieniony obszar cenowy. Może również dojść do naruszenia poziomu: 2400 pkt. Jeśli powstałe naruszenie nie spotka się z szybkim odzewem ze strony byków, wygenerowany zostanie kolejny sygnał słabości rynku. Przełamanie bowiem tak wiarygodnie wyglądającego wsparcia powinno w konsekwencji okazać się wartościową informacją rynkową. Oznaczałoby to zatem, że popyt ma nadal ogromne problemy ze zorganizowaniem akcji odwetowej, co sugerowałoby oczywiście możliwość przedłużenia się ruchu korygującego. Biorąc pod uwagę czwartkową i piątkową słabość byków, przedstawionego scenariusza nie można do końca wykluczyć.

Niemniej, jeśli bykom ponownie uda się odeprzeć atak sprzedających w rejonie: 2400 - 2405 pkt (bądź w ogóle nie dojdzie do takiego testu), pojawią się wówczas szanse na wykrystalizowanie się ruchu kontrującego. Ponieważ w początkowej fazie notowań piątkowe minimum zostanie jednak prawdopodobnie "poprawione", dopiero w swoim pierwszym komentarzu online zaprezentuję strefę oporu Fibonacciego, po przełamaniu której potencjalny ruch wzrostowy powinien teoretycznie wejść w swoją kolejną fazę. Wstępnie można założyć, że dopiero stosunkowo silnym sygnałem technicznym byłoby przedostanie się kontraktów ponad znany nam już zakres: 2442 - 2446 pkt, wraz z przebiegającą tutaj linią Pitchforka.

Podsumowując można stwierdzić, że kontrakty przetestowały w piątek ważny zakres wsparcia: 2400 - 2405 pkt. Wskazany rejon cenowy powinien w dalszym ciągu determinować w jakimś stopniu przebieg notowań. Obecnie zwróciłbym uwagę na kwestię naruszenia poziomu: 2400 pkt, i co się z tym wiąże, możliwość wykreowania się ruchu kontrującego. Jeśli poniedziałkowe zamknięcie FW20H10 uplasuje się jednak poniżej zakresu: 2400 - 2405 pkt, realnym wariantem pozostanie wówczas test następnej strefy wsparcia Fibonacciego: 2361 - 2366 pkt. W tym kontekście warto jednak nadmienić, że analogiczną pod względem ważności (w stosunku do przetestowanej w piątek) zaporą popytową Fibonacciego jest dopiero przedział cenowy: 2329 - 2334 pkt, w rejonie którego przebiega także linia Pitchforka.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

kontraktysesjafutures
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)