Trwa ładowanie...
d21ah8q
d21ah8q

Gaz System rozszerza współpracę z unijną agencją ACER

Od czwartku wchodzą w życie unijne przepisy, które nakładają obowiązek raportowania kolejnych danych dotyczących hurtowego rynku energii i gazu. Polski operator systemu przesyłowego gazu, Gaz-System dostał specjalny status, dzięki któremu będzie mógł samodzielnie przekazywać te dane do unijnej agencji ACER.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21ah8q

ACER (Agency for Cooperation of Energy Regulators) to unijna agencja z siedzibą w Lubljanie, utworzona na mocy rozporządzenia, wchodzącego w skład tzw. 3 pakietu energetycznego. Do jej zadań należy m.in. monitorowanie rynków wewnętrznych energii elektrycznej i gazu ziemnego, a w szczególności ich cen oraz dostępu do sieci.

Gaz-System uzyskał status RRM (Registered Reporting Mechanism) pozwalający na samodzielne raportowanie danych zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia REMIT.

Rozporządzenie REMIT dotyczy przejrzystości funkcjonowania rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego. Wprowadza wiele wymagań sprawozdawczych i informacyjnych dla operatorów systemów przesyłowych energii i gazu ziemnego oraz uczestników rynku, dokonujących transakcji na hurtowym rynku energii.

d21ah8q

Gaz-System wdrożył specjalny system informatyczny, który po przeprowadzeniu szczegółowych testów technicznych, w marcu br. został zarejestrowany przez ACER, jako drugi podmiot raportujący w Polsce (po TGE) oraz uzyskał status RRM (Registered Reporting Mechanism).

"Przygotowany przez nas mechanizm raportujący z sukcesem przeszedł wieloetapową rejestrację w ACER, dzięki czemu jesteśmy gotowi do raportowania dla grupy kapitałowej Gaz-System i wypełniania od 7 kwietnia 2016 r. wszystkich obowiązków sprawozdawczych, które nakłada na operatorów systemów przesyłowych rozporządzenie REMIT" - podkreślił zastępca dyrektora pionu rynku gazu w Gaz-Systemie Piotr Bagiński.

Oznacza to, że od 7 kwietnia br. Gaz - System będzie samodzielnie raportował do ACER poprzez RRM GAZ-SYSTEM dane podstawowe związane z przesyłem gazu ziemnego. Operator będzie raportował również dane handlowe dotyczące umów przesyłowych oraz przydziały zdolności i przepustowości uzyskane przez klientów Gaz-System, a także zakupy gazu ziemnego na potrzeby własne operatora realizowane na rynku pozagiełdowym.

Od 7 października 2015 r. unijne przepisy wymagają już, by uczestnicy rynku raportowali transakcje dotyczące kontraktów na dostawy gazu zawierane na giełdach.

d21ah8q

Podziel się opinią

Share
d21ah8q
d21ah8q