Trwa ładowanie...

Gazprom zwiększa eksport do Europy i Turcji. Rosną obawy UE przed monopolem

Eksport rosyjskiego gazu do Turcji i Europy wzrósł o 12 proc. w przeciągu roku i wynosi obecnie 102,9 mld metrów sześciennych. Gazprom planuje dalszą rozbudowę sieci gazociągów, a Unia Europejska obawia się monopolu.

Gazprom zwiększa eksport do Europy i Turcji. Rosną obawy UE przed monopolemŹródło: Shutterstock.com
d3ak7em
d3ak7em

Jak podaje portal rt.com, eksport gazu do Niemiec wzrósł o 16,7 proc., a do Austrii o 77,2 proc. Czechy otrzymują o 24,8 proc. gazu więcej, a dla Słowacji wzrost wyniósł 25,8 proc. Gazprom zanotował również zwyżkę ogólnej produkcji gazu o 18,8 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Aleksey Miller, dyrektor Gazpromu, deklaruje, że produkcja wyniesie w 2017 r. 450 mld metrów sześciennych.

Firma planuje wybudowanie dodatkowych gazociągów do Turcji i Europy. Gazociąg Północny-2 ma podwoić obecną przepustowość, dostarczając surowiec do Niemiec oraz Europy Północnej dnem Morza Bałtyckiego. Projekt ten napotyka jednak liczne przeszkody. Unia Europejska obawia się monopolu na rynku.

Zobacz też, Trump o możliwym kontrakcie na stałe dostawy gazu do Polski:

Gazociąg Turecki ma mieć dwie gałęzie biegnące po dnie Morza Czarnego. Pierwsza, o maksymalnej przepustowości 15,75 mld metrów sześciennych gazu, ma być ukończona w 2018 r. i dostarczać gaz bezpośrednio do Turcji. Druga gałąź będzie dostarczać gaz przez Turcję do południowej Europy.

d3ak7em
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ak7em