Trwa ładowanie...
d1663p3
27-05-2015 18:55

Gdańsk/Zainaugurowano projekt "Kapitał dla rozwoju"

Giełda Papierów Wartościowych m.in. wraz z pracodawcami i samorządami w ramach projektu "Kapitał dla rozwoju" będzie popularyzować możliwości finansowania rozwoju firm i samorządów przy wsparciu rynku kapitałowego. Do listopada mają się odbyć konferencje w 16 największych miastach.

d1663p3
d1663p3

Projekt "Kapitał dla rozwoju" poświęcony popularyzacji możliwości pozyskiwania kapitału za pośrednictwem rynku kapitałowego w kontekście perspektywy unijnej 2014-2020 został zainaugurowany w środę w Gdańsku. Jest adresowany do samorządów terytorialnych wszystkich stopni oraz firm z danego regionu.

Podano, że obecnie rynek kapitałowy, jako narzędzie finansowe wykorzystuje w całym kraju jedynie około tysiąca przedsiębiorstw oraz niewiele ponad 40 samorządów i banków spółdzielczych. Jak tłumaczono podczas konferencji, "celem projektu jest odczarowanie rynku kapitałowego i instrumentów rynku kapitałowego dla samorządów i spółek".

Prezes GPW Paweł Tamborski, ocenił, że w najbliższych latach, w których z dotacji unijnych z nowego okresu programowania korzystać będą przedsiębiorstwa i samorządy, rynek kapitałowy ma do odegrania ogromną rolę jako wsparcie w pozyskiwaniu wsparcia finansowego.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk podczas konferencji prasowej w Gdańsku zwrócił uwagę, że w okresie programowania 2014-2020 dla wielu potencjalnych beneficjentów problemem może być zabezpieczenie wkładu własnego w finansowaniu inwestycji.

d1663p3

"Samorządy już w minionych latach, chcąc realizować wiele przedsięwzięć, zadłużyły się" - dodał. Przypomniał, że samorząd województwa na zabezpieczenie wkładu własnego na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wyemitował obligacje. Ocenił, że rynek kapitałowy może być sposobem na zabezpieczenie wkładu własnego przy realizowanych inwestycjach przez samorządy.

"To jest też sposób na to, aby nawet obniżyć koszty pozyskania takiego kapitału i po ten instrument sięgnęło już wiele wiejskich samorządów" - podkreślił Struk.

Jak zaznaczył, Pomorskie tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wraz z wkładem własnym będzie miało do dyspozycji 2,1 mld euro.

Tamborski podkreślił, że rynek kapitałowy oferuje firmom i samorządom wiele instrumentów pozyskania finansowania. "Rynek kapitałowy to nie tylko giełda, to nie tylko rynek publiczny, to również cały łańcuch różnego rodzaju sposobów finansowania np. przez banki, fundusz infrastrukturalny, Polskie Inwestycje Rozwojowe, BGK i różne fundusze" - tłumaczył.

d1663p3

Wyjaśnił, że np. firmy różnej wielkości mogą pozyskać środki finansowe przez ofertę publiczną akcji lub obligacji na rynku podstawowym GPW lub NewConnect. "To jest również możliwość pozyskiwania kapitału w formie długu poprzez emisję instrumentów dłużnych różnego rodzaju i to jest oferta skierowana do przedsiębiorstw i samorządów" - powiedział Tamborski.

Dyrektor Doradztwa Biznesowego PwC Jakub Kurasz powołując się na raport "Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów" przygotowany przez firmę doradczą PwC Polska podał, że na giełdzie nie jest notowana prawie połowa z "Listy 2000 dziennika Rzeczpospolita" największych polskich przedsiębiorstw.

"Na giełdzie może się znaleźć jeszcze ponad 900 dużych polskich przedsiębiorstw i w ten sposób wzmocnić rynek kapitałowy, wzmocnić polską gospodarkę" - dodał Kurasz. Oszacowano, że w Pomorskiem jest ponad 60 firm z przewagą kapitału prywatnego z łącznymi przychodami prawie 18 mld zł, które mogłyby być notowane na giełdzie.

d1663p3

Jak podaje PwC, rynek kapitałowy, w przeciwieństwie do banków, umożliwia finansowanie też przedsięwzięć o podwyższonym stopniu ryzyka. Przedsiębiorstwa i samorządy mają również możliwość finansowania dłużnego poprzez emisję obligacji na rynku Catalyst.

Jak zaznaczono, uczestnicy spotkań w ramach projektu "Kapitał dla rozwoju" w największych polskich miastach dowiedzą się m.in. jak skutecznie pozyskać dotacje w perspektywie unijnej 2014-2020 oraz jak firmy i samorządy mogą sfinansować tzw. wkład własny poprzez rynek kapitałowy. Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek w Bydgoszczy. Spotkania potrwają do listopada.

W nowej perspektywie unijnej (2014-2020) Polska ma do dyspozycji 82 mld euro funduszy na rozwój. Te pieniądze zostaną wykorzystane, jeśli przedsiębiorstwa i samorządy będą mogły zapewnić wkład własny.

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3