Gdy kolega z pracy brzydko pachnie

40% osób doświadczyło posiadania niezbyt przyjemnie pachnącego kolegi w pracy lub szkole. Czy coś z tym umiemy zrobić?

Gdy kolega z pracy brzydko pachnie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

29.06.2011 | aktual.: 29.06.2011 13:01

Lato w pełni. W wielu firmach polityka dotycząca ubioru jest bardzo surowa i nie dopuszcza lekkich i przewiewnych strojów. Nawet jednak tam, gdzie pracownik może siedzieć w biurze w krótkich spodenkach, często narzekamy na przykry zapach. Wydobywający się z pach naszych koleżanek i kolegów.

Bez mydła i dezodorantu

Z najnowszych badań dotyczących zwyczajów higienicznych Polaków przeprowadzonych przez Zakład Promocji Zdrowia Państwowego Zakładu Higieny wynika, że tylko połowa Polaków myje się codziennie. Co dziesiąta osoba myje się kilka razy w miesiącu i myje zęby rzadziej niż raz dziennie. Bieliznę osobistą zmienia codziennie 65% Polaków. 7% robi to raz w tygodniu lub rzadziej. Co piąta osoba nie używa dezodorantu, a regularnie używa go tylko połowa Polaków (przy czym 43% mężczyzn) – czy trudno się zatem dziwić, że mamy „śmierdzący problem” na hali produkcyjnej czy w biurze?

Na świecie jest lepiej

Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl uważa, że w Polsce zdecydowanie za bardzo wstydzimy się mówić otwarcie o higienie.

- W czasach studenckich pracowałem w USA i tam kwestia higieny, tzw. grooming policy, jest na porządku dziennym - jeśli ktoś niechlujnie przyszedł ubrany do pracy, był nieogolony, a miał styczność z klientem, to zostawał niezwłocznie odsyłany do domu. Dla pracowników z Europy Wschodniej Amerykanie przygotowali nawet specjalne instrukcje, że należy się myć codziennie i codziennie zmieniać ubrania - wspomina ekspert

Młodzi się myją

Czy się to nam podoba, czy nie, nie tylko od kompetencji, ale też od naszego zapachu, zależy to, czy mamy szansę na dobrą pracę.

Prawie trzy czwarte badanych widzi związek między higieną a szansą na znalezienie pracy. Mimo to nadal zdarza się, że na spotkanie rekrutacyjne przychodzą osoby, które nie zadbały o higienę w wystarczającym stopniu. Michał Filipkiewicz podkreśla jednak, że u młodych osób problem ten jest mniejszy.

MA

firmazapachkariera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)