Gdzie będą zatrudniać, a gdzie zwalniać?
Aktualne dane wskazują na przyspieszenie wzrostu zatrudnienia w gospodarce i sektorze przedsiębiorstw, chociaż ma to miejsce głównie za sprawą stabilizacji warunków pracy, a nie kreowania nowych miejsc pracy - wynika z opublikowanego we wtorek przez NBP kwartalnego raportu na temat rynku pracy.
- Aktualne dane wskazują na przyspieszenie wzrostu zatrudnienia w gospodarce i sektorze przedsiębiorstw, choć dane o ofertach pracy i przepływach na rynku pracy wskazują, że w większym stopniu jest to efektem ustabilizowania warunków pracy już zatrudnionych pracowników niż kreacji nowych miejsc pracy - napisano w raporcie. - Mniejszy niż w poprzednich kwartałach jest wzrost podaży pracy, który dotyczy głównie osób w wieku przedemerytalnym, natomiast wyraźnie spadła aktywność osób młodych na rynku pracy - dodano.
Przewidywania dotyczące wzrostu zatrudnienia, potwierdzają wyniki rożnych analiz. Czerwcowy barometr Manpower wskazuje na stabilny wzrost intencji do zatrudniania w III kwartale tego roku. Z raportu wynika, że wśród 751 przebadanych w Polsce pracodawców 22 proc. deklaruje zwiększenie zatrudnienia w najbliższym kwartale, osiem proc. redukcję etatów, a 67 proc. nie planuje zmian.
Eksperci NBP przypominają, że stopa bezrobocia BAEL w I kw. 2011 wyraźnie spadła, do czego przyczynił się zarówno wyższy wzrost liczby pracujących, jak również słabszy wzrost podaży pracy. - Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni ustabilizowała się - dodano.
NBP w raporcie przypomina, że po skokowym wzroście dynamiki wynagrodzeń w gospodarce w IV kw. 2010 r.(do 6,0 proc. rdr) w I kw. 2011 r. nastąpiło obniżenie dynamiki wynagrodzeń do 4,5 proc. rdr.
- Wzrost dynamiki jednostkowych kosztów pracy w gospodarce w 1 kwartale 2011 również się obniżył, pozostając jednak w trendzie wzrostowym, głównie ze względu na wyraźnie rosnącą dynamikę wynagrodzeń w sektorze usług (gdzie wydajność pracy nie rośnie) - napisano.
Z badań NBP wynika, że można się spodziewać w II kwartale dalszego wzrostu zatrudnienia na czas nieokreślony.
- Poprawa po stronie popytu na produkty oraz plany coraz większej liczby przedsiębiorstw związane ze zwiększaniem skali produkcji w II kw. 2011 roku, będą najprawdopodobniej sprzyjały dalszemu wzrostowi udziału zatrudnienia na czas nieokreślony - napisano w raporcie.W przeciwnym kierunku może oddziaływać umiarkowane w ostatnim okresie tempo zmian poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych.
Eksperci banku centralnego wskazują również, że podobnie jak w poprzednim kwartale wyraźny wzrost zatrudnienia przewidują na II kw. przedsiębiorstwa z przewagą kapitału zagranicznego.
- Mimo poprawy wskaźnika, dalsze redukcje zatrudnienia zapowiadały natomiast firmy z sektora publicznego. Wzrósł natomiast optymizm krajowych przedsiębiorstw prywatnych w zakresie zatrudnienia - podkreślają.
NBP przypomina także, że w stosunku do I kw. plany podniesienia wynagrodzeń na II kw. zadeklarowało 17,6 proc. przedsiębiorców ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP, o 1,4 pkt. proc. więcej niż w poprzednim kwartale.
JK