Trwa ładowanie...
dbtnh0t

Gdzie do pracy w czerwcu? Kto właśnie rekrutuje?

Najwięcej ogłoszeń o pracę w Polsce dotyczy zatrudnienia w sprzedaży, obsłudze klienta i IT. Pochodzą one najczęściej z Mazowsza, Śląska, Małopolski i Wielkopolski. Najlepsze perspektywy wiążą się z dużymi miastami, przede wszystkim z Warszawą
Share
Gdzie do pracy w czerwcu? Kto właśnie rekrutuje?
dbtnh0t

Jesteś bezrobotny? Chcesz zmienić pracę? Sprawdź najnowsze oferty pracy w swojej okolicy!

Rynek PR – nie jest różowo

Analitycy branżowego portal Proto.pl nie mają złudzeń, że sytuacja na rynku pracy jest po prostu zła. W raporcie dotyczącym kwietnia 2013 r. wskazali oni jedynie ok. 120 ogłoszeń o pracę dla specjalistów PR. W samym Proto.pl - 102, w Pracuj.pl - 14, a w Gazetapraca.pl tylko 5. W większości rekrutowały branżowe agencje (80 ofert).
Dla porównania, chociażby na Uniwersytecie Gdańskim, kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna kończy co roku 60 osób. Do tego doliczyć trzeba absolwentów podobnych specjalizacji z polonistyki czy politologii, oraz studentów zaocznych i uczelni prywatnych. Największe szanse na pracę mają mieszkańcy Warszawy i okolic. Z województwa mazowieckiego pochodziło bowiem 70 proc. ogłoszeń. Największe rynki pracy to Warszawa (85 ofert), Wrocław (16) i Kraków (98). W dziewięciu województwach nie ogłoszono ani jednego naboru.

dbtnh0t

48 ofert dotyczyło zatrudnienia praktykantów lub stażystów, co z pewnością wiązało się z nadchodzącym okresem wakacyjnym. 42 ogłoszenia były przeznaczone dla specjalistów, a 27 dla konsultantów i asystentów. Tylko 8 firm i agencji proponowało pracę na najwyższym szczeblu np. dla dyrektora.

Łatwiej o pracę w większych miastach

Liczba ogłoszeń o pracę zależy od regionu i wielkości miasta. W portalu Pracuj.pl najwięcej ofert jest zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Przede wszystkim za sprawą Warszawy. Ogółem ponad 3,9 tys., z czego niecałe 2,8 tys. w stolicy. Najwięcej w sprzedaży, obsłudze klienta i IT.

Jeśli nie mazowieckie, to dobrym kierunkiem może być też Śląsk, Wielkopolska czy Małopolska. Pracy jest mniej, ale można mieć nadzieję na uzyskanie zatrudnienia. W województwie śląskim jest nieco ponad, a w dolnośląskim nieco poniżej 2 tys. ofert. Podobna liczba ofert pochodzi z małopolskiego, a wielkopolskim wynosi ona niemal 1,8 tys. Ponad 1 tys. ogłoszeń pochodzi także z pomorskiego (1 404), łódzkiego (1 362) i kujawsko-pomorskiego (1 075). Ciężko z pracą jest natomiast w tzw. bloku wschodnim. Warmińsko-mazurskie, podlaskie czy świętokrzyskie to te województwa, gdzie liczba ofert zatrudnienia jest najniższa. Nie przekracza ona 700. Znajduje to potwierdzenie w rankingach bezrobocia. Te rejony plasują się w czołówce jeśli chodzi o ilość ludzi zarejestrowanych w pośredniakach.

Dla osób chcących spróbować swoich sił w pracy za granicą, największe możliwości dają Niemcy. Kilkadziesiąt ogłoszeń pochodzi także z Holandii, Czech, Belgii czy Wielkiej Brytanii. W przeważającej większości są to jednak stanowiska związane z pracą fizyczną np. monterzy czy pracownicy sezonowi. Przy znajomości języka można także szukać zatrudnienia w sektorze sprzedaży i obsługi klienta. Na Pracuj.pl pracowników szukają także firmy zza oceanu (Kanada, USA) oraz Republiki Południowej Afryki. W tym przypadku zgłaszać się mogą jednak wykwalifikowani specjaliści: inżynierowe i managerowie.

dbtnh0t

Rekrutacje prowadzone są zarówno bezpośrednio przez firmy, jak i wyspecjalizowane agencje rekrutacyjne. Jednak na ten moment zdecydowanie przeważają te pierwsze. Ponad 17,1 tys. ogłoszeń pochodzi bezpośrednio od pracodawcy, a jedynie ok. 4,8 tys. od pośredników. Oferowane wynagrodzenie waha się w granicach od 2 do nawet ponad 15 tys. zł. Najlepiej można zarobić w zawodach związanych z branżą IT – specjaliście czy managerowie. Na godną pensję mogą też liczyć osoby ubiegające się o stanowiska dyrektorskie. Jednak ogólnie bardzo niewielki odsetek pracodawców zawiera w ofercie proponowane zarobki. Najczęściej poprzestają na ogólnych sformułowaniach w stylu „atrakcyjna płaca”.

Między innymi te firmy publikują najwięcej ofert pracy

Credit Agricole - 94 ofert - doradcy klienta, specjaliści ds. rynków kapitałowych, dyrektorzy placówek,

Bank BPH - 70 ofert - doradcy klienta, specjaliści ds. planowania i sprzedaży, specjaliści ds. analiz,

dbtnh0t

Telekomunikacja Polska S.A. - 69 ofert - konsultanci, inżynierowie systemów,

Lidl -49 ofert - kierownik sklepu, pracownik sklepu, magazynier,

Żabka - 20 ofert - ajent sklepu, magazynier,

Tesco - 33 ofert - sprzedawca, kierownik projektu,

dbtnh0t

Jeronimo Martins (Biedronka) – 127 ofert -sprzedawca-kasjer, zastępca kierownika,

T-Mobile – 18 ofert - sprzedawca w sklepie firmowym, specjaliści ds. wdrożeń,

Delphi Poland S.A. (branża IT) - 28 ofert - inżynierowie, konstruktorzy CAD,

KPMG – 37 ofert - praktykanci, asystenci, księgowi.

*Wszystkie dane pochodzą z piątku 7.06 z godziny 13.

Krzysztof Kołaski,JK,WP.PL

Jesteś bezrobotny? Chcesz zmienić pracę? Sprawdź najnowsze oferty pracy w swojej okolicy!

dbtnh0t

Podziel się opinią

Share
dbtnh0t
dbtnh0t