Giełdy europejskie wyznaczyły tegoroczne szczyty
Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusie, a indeksy zostały wsparte przez zwyżkujące ceny akcji spółek technologicznych, a także niektórych spółek z sektora opieki zdrowotnej i finansowego.
Indeks Dow Jones wzrósł o 0,84%, S&P 500 1,04%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,15%. Wrzesień jest statystycznie najgorszym miesiącem dla rynku akcji, jednak póki co prawidłowość ta nie potwierdza się, a giełdy amerykańskie rosną już kolejny dzień z rzędu. Wzrost o ponad 4% odnotowała spółka Procter&Gamble, wchodząca w skład indeksu Dow Jones, po tym jak podała prognozę na kolejne kwartały, zakładającą powrót do stabilnego wzrostu sprzedaży.
Na wartości zyskiwały także akcje firm specjalizujących się w ubezpieczeniach zdrowotnych m.in. Cigna oraz Aetna, po tym jak prezydent Obama w swoim przemówieniu, ponaglającym Kongres do zreformowania systemu opieki zdrowotnej, nie przedstawił istotnych zmian w zakresie funkcjonowania podmiotów w tym sektorze.
Na rynkach azjatyckich obserwować można było dziś wzrosty. Giełda w Szanghaju zakończyła dzień na plusie, ciągnięta w górę m.in. przez sektor producentów stali, po zapewnieniach premiera Chin, że dalsza polityka ekonomiczna będzie połączeniem znaczących wydatków rządowych oraz luźnej polityki monetarnej ze względu na „kruchość” ożywienia gospodarczego.
Tokijski indeks Nikkei 225 spadł o 0,66%, ciągnięty w dół przez akcje spółek-eksporterów, zniżkujące w ślad za umacniającym się względem dolara jenem. Do spadków na giełdzie w Tokio przyczyniła się także rewizja dynamiki PKB Japonii za drugi kwartał do poziomu 0,6% kw/kw, wobec wcześniejszych szacunków 0,9% kw/kw.
Na wczorajszej sesji w Europie nastroje wśród inwestorów były umiarkowane. Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje spółek technologicznych, natomiast najsilniej na wartości traciły walory banków. Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz nie dokonał zmian w swoim programie skupu aktywów z rynku. Decyzja ta nie wpłynęła istotnie na rynek.
Dzisiejszą sesję giełdy Starego Kontynentu rozpoczęły od wzrostów ustanawiając tegoroczne szczyty. Liderami wzrostów były banki oraz spółki energetyczne. W obliczu rosnącego kursu EUR/USD oraz zwyżki na światowych parkietach dziwić mogą spadki na giełdzie w Warszawie.
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.