Trwa ładowanie...

Gigant stracił miliony na wyłudzonych kredytach hipotecznych

Bank of Montreal (BMO), jeden z największych kanadyjskich banków, stracił miliony dolarów na wyłudzonych kredytach hipotecznych. W aferę, poza prawnikami, brokerami i pracownikami banku, ma być zamieszany nawet deputowany, konserwatywny polityk z Calgary.

Share
Gigant stracił miliony na wyłudzonych kredytach hipotecznych
Źródło: Jupiterimages
d3rjch0

Afera wybuchła w ostatnich dniach. Jak podawała kanadyjska prasa, BMO prowadzi postępowanie przeciwko setkom osób.

Według dziennika "The National Post", bank miał stracić na wyłudzonych kredytach nawet 30 mln dolarów. To straty z czasów boomu na rynku mieszkaniowym, a kredyty wyłudzano w prowincji Alberta. BMO zapewnia jednak, że klienci banku są bezpieczni.

d3rjch0

Bank, który nad sprawą pracował od 2006 roku, przekazał już dokumenty policji, która obecnie musi ocenić, czy rozpocząć formalne dochodzenie w sprawie ponad 200 nieruchomości. Część prawników, których oskarża bank, potwierdza, że to oni podpisywali dokumenty w sprawie transakcji, jednak - podkreślają - mogli po prostu nie wiedzieć, że ułatwiają wyłudzenia kredytów z BMO, podała telewizja Global TV.

Organizatorzy to 14 związanych ze sobą grup, a skala bezprawnych korzyści to przynajmniej 140 mln dolarów - poinformowała telewizja CBC. W procederze wykorzystywano dobrze znaną w Polsce metodę "na słupa".

"The National Post" wyjaśniał, że mechanizm polegał na wynajdywaniu domów wycenianych niżej niż domy w najbliższej okolicy. Podstawieni kupujący otrzymywali od 3 tys. do 8 tys. dolarów za formalne wzięcie kredytu w BMO. Wyłudzony kredyt był wyższy niż faktyczna wartość domu, bo kupujący przekonywali bank, że sąsiedztwo podwyższa wartość, więc różnica - na ogół od 40 tys. do 60 tys. dolarów trafiała do organizatorów wyłudzeń. Lokalizacja nieruchomości ma duży wpływ na wartość domu w Kanadzie - od agentów nieruchomości zawsze słyszy się: "location, location, location".

Gazeta "Calgary Herald" podkreślała, że skala wyłudzeń kredytów w Kanadzie obliczana jest w miliardach dolarów. Dlatego też, na co zwracają uwagę prawnicy, banki i ubezpieczyciele powinni dokładniej sprawdzać finansowane i ubezpieczane nieruchomości, tak jak wiarygodność kredytową kupujących. W sprawach, które wykryło BMO, zdarzały się przypadki zawyżania stanu finansów kredytobiorców.

d3rjch0

Podziel się opinią

Share
d3rjch0
d3rjch0