Gminy zapłacą odszkodowania za brak lokali socjalnych
Gminy będą musiały płacić odszkodowania właścicielom mieszkań, w których przebywają osoby, dla których nie ma lokali socjalnych - uznał Trybunał Konstytucyjny.
08.04.2010 | aktual.: 08.04.2010 15:18
Trybunał stwierdził zgodność z Konstytucją gwarantującego takie prawo przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów z 2001 roku. Wątpliwość dotyczącą przepisu miał sędzia sądu rejonowego w Grudziądzu, który rozpatrywał wniosek o odszkodowanie złożony przez lokalne zrzeszenie właścicieli nieruchomości.
Odszkodowanie dotyczyło lokatorów, wobec których orzeczono eksmisję w związku z niepłaceniem czynszu, ale które nadal mieszkają w dotychczasowych lokalach z powodu braku lokali socjalnych. Zdaniem sędziego z Grodziska, ustawodawca nałożył na gminy obowiązek, jednak nie zagwarantował środków na jego realizację.
Przedstawiając uzasadnienie decyzji sędzia Maria Gintowt-Jankowicz podkreśliła, że właściciel mieszkania nie może odpowiadać za to, że gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Sąd stwierdził też, że wypłata odszkodowań to konsekwencja zaniechań gmin, a nie nowy obowiązek.
Sędzia sądu rejonowego w Grudziądzu Andrzej Antkiewicz spodziewa się większej pewności sądów w zasądzaniu odszkodowań dla właścicieli mieszkań. Natomiast Mirosław Szypowski z Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości ma nadzieję, że decyzja Trybunału odblokuje wiele spraw o odszkodowania, które w chwili skierowania pytania przez sąd w Grudziądzu zostały zawieszone.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny.