Trwa ładowanie...

Gospodarka przyspiesza. Pierwszy kwartał to wzrost PKB o 3,3 proc.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,3 proc. r/r w I kw. 2014 r. wobec 2,7 proc. wzrostu w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Share
Gospodarka przyspiesza. Pierwszy kwartał to wzrost PKB o 3,3 proc.Źródło: Fotolia, fot: dimasic50
d8yekms

- W I kwartale 2014 r. PKBPKB (Zobacz zmiany wskaźnika») wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,5 proc. - głosi komunikat.

Szesnastu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost PKBPKB w I kw. br. wyniesie średnio 3,16% (prognozy wahają się od 2,9% do 3,3%), więc przyspieszenie jest szybsze niż się spodziewał rynek.

Pomylił się in minus także resort finansów, który spodziewał się wzrostu na poziomie 3,0 proc. r/r. Podobnych szacunki miał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

d8yekms

W poszczególnych kwartałach ub.r. wzrost PKBPKB wyglądał następująco: I kw. - 0,4% r/r, II kw. - 0,8% r/r, III kw. - 2,0% r/r, IV kw. - 2,7% r/r. Jak widać wzrost więc systematycznie rośnie. Co ważne jest to też wyraźne odbicie, bo ostatnio wyższy wzrost r/r zanotowano dwa lata temu.

[

(Kliknij i przejdź do danych makro)
Źródło: (Kliknij i przejdź do danych makro)

]( http://finanse.wp.pl/gielda-dane-makroekonomiczne.html )

d8yekms

- Z wyciąganiem ostatecznych wniosków musimy jednak poczekać, aż znane będą pełne dane o strukturze wzrostu PKBPKB. Ważne jest bowiem nie tylko tempo wzrostu, ale przede wszystkim jego źródła. Ale już teraz można zakładać, że na szybkie tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale zapracowały zarówno konsumpcja, jak i inwestycje i zapasy oraz eksport netto - zauważa dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan.
Trzeba pamiętać, że dzisiejsze dane GUS to szybki eksperymentalny szacunek PKBPKB za I kw.. Kolejny szacunek PKBPKB za ten okres zostanie podany 30 maja podczas konferencji prasowej.

Dr Starczewska-Krzysztoszek zwraca uwagę, że w przyspieszeniu gospodarczemu nie pomaga ukraińsko-rosyjski konflikt. Na razie jednak nie jest on jeszcze widoczny.

- Ciągle do końca nie wiadomo jednak, jak na wzroście gospodarczym odbije się sytuacja za naszą wschodnią granicą. Na razie, w pierwszym kwartale br., negatywnego wpływu nie widać, ale wszystko może się zmienić, bo sytuacja we wzajemnych relacjach Rosji i Ukrainy jest dynamiczna, a tym samym wpływ tej politycznej sytuacji na gospodarkę - także. Dane za kwiecień, które napłynęły z gospodarki niemieckiej (największy odbiorca naszych towarów) i polskiej każą niestety przypuszczać, że zawirowania na rynkach wschodnich dotkną naszej gospodarki - mówi ekspertka.

d8yekms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8yekms
d8yekms