Gospodarka przyspiesza. Pierwszy kwartał to wzrost PKB o 3,3 proc.
Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,3 proc. r/r w I kw. 2014 r. wobec 2,7 proc. wzrostu w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.
15.05.2014 | aktual.: 15.05.2014 12:27
- W I kwartale 2014 r. href="http://finanse.wp.pl/id,233,gielda-wskaznik.html">PKBPKB (Zobacz zmiany wskaźnika») wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,5 proc. - głosi komunikat.
Szesnastu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost href="http://finanse.wp.pl/id,233,gielda-wskaznik.html">PKBPKB w I kw. br. wyniesie średnio 3,16% (prognozy wahają się od 2,9% do 3,3%), więc przyspieszenie jest szybsze niż się spodziewał rynek.
Pomylił się in minus także resort finansów, który spodziewał się wzrostu na poziomie 3,0 proc. r/r. Podobnych szacunki miał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
W poszczególnych kwartałach ub.r. wzrost href="http://finanse.wp.pl/id,233,gielda-wskaznik.html">PKBPKB wyglądał następująco: I kw. - 0,4% r/r, II kw. - 0,8% r/r, III kw. - 2,0% r/r, IV kw. - 2,7% r/r. Jak widać wzrost więc systematycznie rośnie. Co ważne jest to też wyraźne odbicie, bo ostatnio wyższy wzrost r/r zanotowano dwa lata temu.
[
]( http://finanse.wp.pl/gielda-dane-makroekonomiczne.html )
- Z wyciąganiem ostatecznych wniosków musimy jednak poczekać, aż znane będą pełne dane o strukturze wzrostu href="http://finanse.wp.pl/id,233,gielda-wskaznik.html">PKBPKB. Ważne jest bowiem nie tylko tempo wzrostu, ale przede wszystkim jego źródła. Ale już teraz można zakładać, że na szybkie tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale zapracowały zarówno konsumpcja, jak i inwestycje i zapasy oraz eksport netto - zauważa dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan.
Trzeba pamiętać, że dzisiejsze dane GUS to szybki eksperymentalny szacunek href="http://finanse.wp.pl/id,233,gielda-wskaznik.html">PKBPKB za I kw.. Kolejny szacunek href="http://finanse.wp.pl/id,233,gielda-wskaznik.html">PKBPKB za ten okres zostanie podany 30 maja podczas konferencji prasowej.
Dr Starczewska-Krzysztoszek zwraca uwagę, że w przyspieszeniu gospodarczemu nie pomaga ukraińsko-rosyjski konflikt. Na razie jednak nie jest on jeszcze widoczny.
- Ciągle do końca nie wiadomo jednak, jak na wzroście gospodarczym odbije się sytuacja za naszą wschodnią granicą. Na razie, w pierwszym kwartale br., negatywnego wpływu nie widać, ale wszystko może się zmienić, bo sytuacja we wzajemnych relacjach Rosji i Ukrainy jest dynamiczna, a tym samym wpływ tej politycznej sytuacji na gospodarkę - także. Dane za kwiecień, które napłynęły z gospodarki niemieckiej (największy odbiorca naszych towarów) i polskiej każą niestety przypuszczać, że zawirowania na rynkach wschodnich dotkną naszej gospodarki - mówi ekspertka.