Gowin: mamy ambitniejsze plany niż tylko nieprzeszkadzanie przedsiębiorcom (opis)
"Mamy ambitniejsze plany niż tylko nieprzeszkadzanie przedsiębiorcom. Naszym celem jest silna Polska w silnej Unii Europejskiej"- powiedział w Toruniu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który był uczestnikiem XXIV Welconomy Forum in Toruń.
"PKB Polski rośnie w bardzo dobrym tempie - jednym z najszybszych w Europie. Spada bezrobocie, a problemem staje się raczej brak rąk do pracy. Z perspektywy makroekonomicznej korzystne jest również to, że pojawiła się niewielka inflacja. Patrząc na mikrofundamenty gospodarki, które zależą przede wszystkim od ludzi - przedsiębiorców, będących solą polskiej gospodarki, to ich minimalne oczekiwanie od państwa jest takie, żeby ono nie przeszkadzało" - mówił Gowin.
Wicepremier wspomniał, że "rząd ma cele ambitniejsze. W sposób przemyślany staramy się pomóc w rozwoju mikroekonomicznych podstaw rozwoju gospodarczego. Działanie pierwsze - to deregulacja. Tu można wspomnieć o pakiecie rozwiązań wprowadzanym przez wicepremiera (Mateusza - PAP) Morawieckiego. To pierwszy krok, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Marzy mi się deregulacja systemowa".
"Zadaniem państwa jest wspieranie gospodarki tam, gdzie nie jest ona w stanie wydobyć swojego potencjału rozwojowego. Bardzo ważne są głębokie zmiany w szkolnictwie wyższym, które zapowiedziałem, a które są sukcesywnie wdrażane. Zrobimy wszystko, żeby po dwudziestu kilku latach od odzyskania niepodległości źródłem przewag polskiej gospodarki były bardzo dobre pomysły i rozwój firm innowacyjnych, a nie tylko ciężka praca i niskie zarobki" - podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Polityk mówiąc o Brexicie stwierdził, że "pojawia się coraz więcej znaków zapytania odnośnie tego, jak będzie przebiegał ten proces i jakie będą jego skutki. Wyliczenia ekonomistów z tym związane są różne. () Widać, że są też tacy, którzy z uwolnieniem brytyjskiej gospodarki z okowów unijnej biurokracji wiążą pewne nadzieje. Skutki dla Polski będą różnorakie. Pytania dotyczą m.in. wielu Polaków, którzy wyemigrowali na wyspy. Polski rząd zrobi wszystko, żeby ci, którzy zostaną w Wielkiej Brytanii cieszyli się takimi prawami jak rdzenni mieszkańcy. Mam jednak nadzieję, że wielu rodaków wróci do kraju i zasili gospodarkę. To osoby, które zdobyły doświadczenie w realiach rynku lepiej rozwiniętego niż ten nad Wisłą i mogą być ważnym kapitałem rozwoju".
"Podejmujemy wiele działań, żeby przyciągnąć do Polski kapitał międzynarodowy, który ze względu na Brexit będzie szukał dla siebie nowej lokalizacji. Premier Morawiecki odbył dziesiątki rozmów w tej sprawie m.in. z podmiotami rynku kapitałowego. W najbliższych latach w obszarach innowacyjnych powstanie w Polsce ponad 60 tysięcy nowych miejsc pracy" - dodał Gowin.
Wicepremier mówił też o sytuacji w ramach Unii Europejskiej.
"Niepokoić muszą nas tendencje zmierzające do unifikacji w ramach unii walutowej. To jest też rozwiązanie szkodliwe z punktu widzenia interesów Polski. Chcę powiedzieć zdecydowanie, że nasz rząd będzie twardo negocjował gospodarcze i ekonomiczne interesy naszego kraju. Nie chcemy wyjścia Polski z Unii Europejskiej ani też rozsadzać tej organizacji od środka. Takie rozwiązania nie wchodzą w grę. Takich tendencji nie ma w naszym kraju i nie będzie. Interes geopolityczny Polski wymaga naszej obecności w UE i wzmocnienia pozycji w ramach wspólnoty. Nie ma jednak zgody na federalizację. Wzmocnienie tej organizacji powinno polegać na powrocie do pierwotnej idei ojców założycieli - Europy ojczyzn - równoważącej interesy gospodarcze różnych państw. Naszym celem jest silna Polska w silnej UE" - ocenił wicepremier.
Dwa obszary, w których rząd będzie stawiać sprawę twardo i jasno - to problem imigrancki oraz rozwiązania z pakietu klimatycznego.
"Rozlokowanie imigrantów we wszystkich krajach wiązałoby się z naruszeniem bezpieczeństwa oraz stratami ekonomicznymi Polski. Będziemy też żądali rewizji ustaleń w zakresie pakietu klimatycznego, które są dla nas niekorzystne" - wspomniał.
Na koniec zadeklarował raz jeszcze, że "chcemy wzmocnienia UE i roli Polski w tej wspólnocie".
Gowin dodał również rozmawiając z dziennikarzami, że "Toruń jest najlepiej rozwijającym się miastem w Polsce. Widać to po liczbie i skali dokonywanych inwestycji infrastrukturalnych, kulturalnych, jak również związanych z edukacją i nauką. To imponujący dowód sukcesu reformy samorządowej i osobiste osiągnięcia prezydenta miasta Michała Zaleskiego. Przyjechałem na uznane forum gospodarcze na zaproszenie poseł Iwony Michałek. Refleksja nad zmianami w polskiej gospodarce w kontekście złożonych procesów zachodzących w Europie jest bardzo ważna. Polski rząd musi twardo walczyć o interesy polskiej gospodarki i społeczeństwa" - powiedział wicepremier.