Trwa ładowanie...

Groźna choroba ASF już w Warszawie. "Sytuacja jest poważna"

Kolejne przypadki ASF w Polsce. Już 660 dzików zarażonych. Ogniska choroby są już 180 km od granicy z Białorusią. Wirusa znaleziono w ciele zwierzęcia, które padło w stolicy.

Groźna choroba ASF już w Warszawie. "Sytuacja jest poważna"Źródło: Shutterstock.com
d2t8wa7
d2t8wa7

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawił się w Polsce w lutym 2014 roku. Na początku siedliska choroby występowały przy granicy z Białorusią. Od tego czasu wykryto 104 ogniska choroby u świń i 660 u dzików. Ostatnie doniesienia Głównego Lekarza Weterynarii są niepokojące, o czym przypomina były wicepremier i szef PSL Janusz Piechociński.

Warszawski dzik to pierwszy przypadek zwierzęcia chorego na ASF znalezionego na terenie miasta. Dziki zarażone wirusem ASF znaleziono też na terenie innych podwarszawskich gmin - Jabłonny, Leszna i Konstancina.

Janusz Piechociński stwierdził wprost, że mamy do czynienia z "niekontrolowaną epidemią".

d2t8wa7

- Zdesperowani rolnicy żądają dymisji ministrów rolnictwa i środowiska, zapowiadają też marsz na Warszawę - pisze Piechociński na Twitterze.

Wiem, ale nie powiem. Kuriozalna odpowiedź wiceminister rolnictwa

Według Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, dziki nie przeniosły choroby w głąb kraju. Jej rozprzestrzenieniu przysłużył się "czynnik ludzki". A konkretnie - skażona żywność przenoszona przez ludzi. Stąd apel Jażdżewskiego, by jedzenie wyrzucać do zabezpieczonych pojemników i nie zostawiać ich wystawionych przed domami, np. w workach, do których dziki bez przeszkód mogą się dostać.

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi. Przynosi jednak spore straty gospodarce. Dotyczą produkcji trzody chlewnej, a także produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

d2t8wa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t8wa7