Trwa ładowanie...
d3jesk1

Grupa Energa: prawie 600 mln zysku po trzech kwartałach 2013 r.

Grupa Energa po trzech kwartałach 2013 r. odnotowała wzrost wyników. Jak poinformowała spółka, zysk netto Grupy po dziewięciu miesiącach br. wyniósł 598 mln zł i był wyższy o 12,7 proc. od zysku netto osiągniętego w analogicznym okresie w roku ubiegłym.
Share
d3jesk1

Jak poinformowano w piątek w komunikacie, przychody ze sprzedaży Grupy Energa po dziewięciu miesiącach br. wyniosły 8,5 mld zł i były o 296 mln zł (3,6 proc.) wyższe niż po trzech kwartałach 2012 roku.

Cytowany w komunikacie prezes zarządu Energa SA Mirosław Bieliński zwrócił uwagę na to, że "dynamika wzrostu zysków jest wyższa niż dynamika wzrostu sprzedaży, co oznacza wzrost efektywności biznesowej". "Po trzech kwartałach wypracowaliśmy zysk EBITDA niemal na poziomie równym poziomowi, jaki osiągnęliśmy w całym 2012 roku" - tłumaczy. Jego zdaniem istotny wpływ na poprawę wyników ma kluczowy dla Grupy segment dystrybucji.

Grupa Energa odnotowała prawie 10-proc. wzrost wolumenu sprzedaży energii elektrycznej poza Grupę. Jak podano w komunikacie, po trzech kwartałach wyniósł on 22,7 TWh.

d3jesk1

Grupa Energa w ciągu trzech kwartałów wytworzyła brutto 3,8 TWh energii elektrycznej, czyli o ok. 481,8 GWh (ok. 15 proc.) więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost produkcji, o ok. 37 proc. w ujęciu rocznym, odnotowały hydroelektrownie (dzięki korzystnym warunkom pogodowym).

Na koniec września 2013 roku w Grupie zainstalowanych było ponad 0,5 GWe mocy wytwórczej z odnawialnych źródeł energii (OZE), z których po trzech kwartałach 2013 roku wyprodukowano 1,4 TWh energii elektrycznej brutto.

W tym czasie na inwestycje Grupa przeznaczyła 2,1 mld zł, czyli o 75 proc. więcej niż w analogicznym okresie ur. roku.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni kraju. Eksploatuje około 190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii.

d3jesk1

Podziel się opinią

Share
d3jesk1
d3jesk1