GTC miało w II kw. 36,5 mln euro straty netto wobec spodziewanej straty 1 mln euro (opis)
22.08. Warszawa (PAP) - GTC miało w II kw. 2011 roku 36,5 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 2,5 mln euro zysku rok wcześniej. Wynik...
22.08. Warszawa (PAP) - GTC miało w II kw. 2011 roku 36,5 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 2,5 mln euro zysku rok wcześniej. Wynik był gorszy od konsensusu, który zakładał 1 mln euro straty netto - podała spółka w komunikacie prasowym.
Strata operacyjna grupy wyniosła 37,9 mln euro, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 31 mln euro zysku operacyjnego. Średnia prognoz ankietowanych przez PAP analityków mówiła o 19,9 mln euro zysku operacyjnego.
Przychody grupy wyniosły 40,9 mln euro wobec 40,8 mln euro przed rokiem. Konsensus zakładał sprzedaż na poziomie 36,1 mln euro.
Z kolei, przychody ze sprzedaży mieszkań wyniosły 7 mln euro w II kw. 2011 r. i 10 mln euro w I półroczu.
"Na wynik ten miał wpływ niższy popyt oraz większe upusty dla nabywców" - napisano.
Przychody z wynajmu wzrosły o 9 proc. rdr w II kw. i o 5 proc. rdr w I półroczu.
Spółka wykazała stratę w wyniku rewaluacji wyceny aktywów na poziomie 49,2 mln euro.
Strata z tytułu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych wyniosła 38 mln euro w I półroczu 2011 r.
Marża brutto na działalności operacyjnej z tytułu wynajmu wyniosła 71 proc. w II kw. 2011 r. i 72 proc. w I półroczu.
Spółka poinformowała, że na wynik ten miał wpływ niższy poziom wynajmu w niektórych z nowo ukończonych budynków biurowych i centrów handlowych.
Marża brutto na działalności operacyjnej z tytułu sprzedaży mieszkań w drugim kwartale 2011 r. wyniosła 3 proc.
Wydatki inwestycyjne osiągnęły poziom 104 mln euro w pierwszym półroczu 2011 r. w porównaniu do 82 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej.
GTC zapowiada, że będzie realizować wybrane projekty deweloperskie na swoich kluczowych rynkach. W II półroczu br. spółka planuje ukończenie 42 tys. mkw powierzchni, co w skali roku da łącznie 82 tys. mkw ukończonej powierzchni.
Wartość nieruchomości inwestycyjnych na 30 czerwca 2011 r. kształtowała się na poziomie 2,2 mld euro, wyłączając aktywa przeznaczone na sprzedaż w wysokości 244 mln euro, po uwzględnieniu straty z ich wyceny w I półroczu 2011 r.
Wartość aktywów netto na akcję na 30 czerwca 2011 r. ukształtowała się na poziomie 4,7 euro w porównaniu do 4,8 euro na 31 grudnia 2010 r.
GTC uzasadnia wyniki finansowe kryzysem, który przełożył się na sytuację gospodarczą zwłaszcza w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.
"Kryzys zadłużenia w strefie euro oraz jego wpływ na europejskie rynki finansowe, spowodował opóźnienie oczekiwanego ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej. Początkowo sądziliśmy, że takie ożywienie rozpocznie się w 2011 r., jednak trendy zaobserwowane w II kw. wskazują, że nastąpi ono później niż przewidywaliśmy" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej spółki.
"Opóźnienie to ma istotny wpływ na nieruchomości handlowe w Europie Południowo-Wschodniej z uwagi na spadek siły nabywczej, szczególnie w odniesieniu do produktów niespożywczych, jak również ze względu na obniżanie stawek czynszu w centrach handlowych, co prowadzi do korekty wartości nieruchomości" - powiedział Eli Alroy.
Alroy podkreślił, że GTC ma mocne fundamenty.
"Fundamenty spółki pozostają mocne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że 50 proc. ukończonych nieruchomości znajduje się w Polsce" - powiedział.
W sierpniu 2011 r. GTC podpisała z Unibail Rodamco umowę sprzedaży 50 proc. w Galerii Mokotów. Transakcja przyniesie spółce ok. 110 mln euro wolnej gotówki.
Sprzedaż udziałów w Galerii Mokotów pozwoliła na rozpoznanie przychodu z tytułu podatku dochodowego w wysokości 13 mln euro.
GTC obecnie aktywnie działa w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rosji i na Ukrainie. Grupa buduje i zarządza gotowymi inwestycjami w trzech kluczowych sektorach rynku nieruchomości: budynków biurowych i centrów handlowych na wynajem oraz lokali mieszkaniowych na sprzedaż. (PAP)
morb/ ksz/ ana/