Trwa ładowanie...
gtc
13-05-2011 10:09

GTC postawi kolejną galerię w stolicy?

Deweloper przejął w Warszawie czterohektarową działkę, która może zostać wykorzystana pod inwestycję handlową.

GTC postawi kolejną galerię w stolicy?Źródło: Jupiterimages
d32ddke
d32ddke

Globe Trade Centre nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących przejętych nieruchomości w Warszawie. Z raportu spółki za I kwartał wynika jedynie, że w lutym GTC kupiło spółkę Centrum Światowida, będącą właścicielem i współwłaścicielem gruntu o powierzchni około 4 hektarów, położonego w Warszawie. Wartość transakcji nie została ujawniona. Deweloper informuje, że nie chce jeszcze przesądzać o sposobie zagospodarowania gruntu i dodaje, że projekt planu zagospodarowania przestrzennego umożliwi budowę w tym miejscu centrum handlowego.

Z Białołęki do Koszalina

Gdzie dokładnie położony jest grunt? Tego również nie udało nam się dowiedzieć od GTC. Samo Centrum Światowida, zawiązane w 2010 r., początkowo zarejestrowane było na stołecznej Białołęce, by w 2011 r. przenieść się do Koszalina. Gdyby na przejętej działce GTC zdecydowało się postawić nieruchomość handlową, byłaby to trzecia, po Galerii Mokotów i realizowanym obecnie centrum handlowym w Wilanowie, inwestycja tego typu w Warszawie.

GTC nie ukrywa, że myśli o kolejnych inwestycjach komercyjnych w stolicy. W tym roku spółka planuje rozpocząć budowę szóstego biurowca w kompleksie Platinium w Warszawie, myśli też o pozyskaniu kolejnych gruntów, m.in. poprzez zawiązywanie joint venture z właścicielami nieruchomości. – Do końca 2011 roku chcemy podpisać dwie–trzy umowy tego typu. Niektóre z tych projektów znajdują się teraz na etapie negocjacji – powiedział PAP Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC.

d32ddke

Zysk wzrósł, kurs spadł

Wyniki finansowe za I kwartał spotkały się z chłodną reakcją rynku i analityków. Kurs akcji spadł wczoraj o 2 proc., przy 0,75-proc. spadku WIG. Zysk netto spółki przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 66 proc., do 41,2 mln zł, przy 7-proc. spadku przychodów, do 137,1 mln zł. O spadku przychodów przesądziły mniejsze o 10 mln zł, w porównaniu z I kwartałem 2010 r., wpływy ze sprzedaży domów i mieszkań. Segment ten zamknął kwartał 1,5 mln zł pod kreską. O nadzwyczajnym zarobku dewelopera przesądziła aktualizacja wycen nieruchomości inwestycyjnych, która przyniosła spółce 54,9 mln zł na papierze.

– Wynik GTC na poziomie operacyjnym rozczarował. Spodziewaliśmy się, że spadek dochodów z czynszów związany ze sprzedażą biurowców Nefryt i Topaz zostanie skompensowany podwyżką czynszów czy przychodami z centrum handlowego Stara Zagora, gdzie, jak się okazuje, ciągle obowiązują wakacje czynszowe. Zaskoczeniem in plus jest istotna rewaluacja nieruchomości inwestycyjnych. Z reguły GTC nie dokonuje przeszacowań portfela po I kwartale. Tak duża rewaluacja może świadczyć o dobrej kondycji sektora nieruchomości komercyjnych – analizuje Piotr Zybała, analityk DI BRE.

d32ddke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ddke