Trwa ładowanie...

GUS podał dane o inflacji. Ceny prawie nie rosną

Inflacja CPI w Polsce wyniosła w kwietniu w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się wzrostu cen na poziomie 0,6 proc. Miesiąc wcześniej inflacja wyniosła 0,7 proc. rok do roku.

Share
GUS podał dane o inflacji. Ceny prawie nie rosnąŹródło: Fotolia, fot: Andrey Machikhin
d2porrb

Inflacja CPI w Polsce wyniosła w kwietniu 0,3 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się wzrostu cen na poziomie 0,6 proc. Miesiąc wcześniej inflacja wyniosła 0,7 proc. rok do roku.

Miesiąc do miesiąca inflacjainflacja (Zobacz zmiany wskaźnika») w kwietniu wyniosła 0,0 proc. W porównaniu z marcem najbardziej spadły ceny łączności i żywności. Najbardziej, bo aż o 2,8 proc. wzrosły ceny odzieży i obuwia.

Wysokość inflacjiinflacji to istotny czynnik brany pod uwagę w polityce pieniężnej państwa.Utrzymujący się powolny wzrost cen sprawia, że w Polsce utrzymywane są niskie stopy procentowe. Dzięki temu kredyty są tańsze, ale mniej zarabiamy na lokatach w banku. Od pewnego czasu inflacjainflacja znajduje się znacznie poniżej wyznaczonego celu inflacyjnego.

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)

"Odczyt zgodny z oczekiwaniami nie zmieni (...) znacząco perspektyw dla RPP, która zmagając się z niską inflacjąinflacją może dokonać pierwszych podwyżek dopiero w I kw. 2015r., a nawet później" - napisał w porannym komentarzu Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ SA. Dane okazały się jednak poniżej oczekiwań analityków.

d2porrb

- Dane są istotne, ponieważ po raz kolejny nie materializuje się oczekiwany przez NBP powrót inflacjiinflacji w kierunku celu. Mało tego, nie można wykluczyć, iż w miesiącach letnich zobaczymy spadek cen w ujęciu rocznym. Zatem w zasadzie zaraz po wypowiedzianych przez profesora Belkę słowach o tym, że musimy przyzwyczaić się do niskiej inflacjiinflacji i ew. obniżka stóp przez EBC nie znajdzie przełożenia na stopy NBP trzeba się zastanowić, czy te słowa są aktualne - komentują analitycy X-Trade Brokers.

d2porrb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2porrb