Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu br. o 1,8% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 13,5% wobec wzrostu o 10,5% w lipcu (po korekcie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątkowym komunikacie.

Share
GUS podał dane o produkcji przemysłowejFot: AFP / BEHROUZ MEHRI
d3w5zhm

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 12,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i była o 1,5% wyższa w porównaniu z lipcem br." - głosi komunikat.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 6,7% m/m i o 8,5% w ujęciu rocznym. W lipcu jej wzrost wyniósł 0,8% r/r.

W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 10,4% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

d3w5zhm

"W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 44,1%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 40,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 27,0%, wyrobów z metali - o 22,8%, papieru i wyrobów z papieru - o 18,3% oraz urządzeń elektrycznych - o 14,3%" - czytamy dalej w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji napojów - o 10,8% oraz wyrobów tytoniowych - o 7,7%, podano także.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,0% r/r. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od 10,7% do 15,8%, przy średniej na poziomie 12,99%.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w sierpniu br. spadły wobec poprzedniego miesiąca o 0,2%, a w ujęciu rocznym wzrosły o 4,1%, podał GUS. W lipcu wzrosły o 3,8% r/r (po korekcie).

d3w5zhm

Ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosły o 0,2% r/r. W lipcu w ujęciu rocznym wzrosły o 0,2%.

W ujęciu miesięcznym wzrosły ceny m. in. produkcji papieru i wyrobów z papieru, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,7%), produkcji artykułów spożywczych (o 1,1%), wyrobów farmaceutycznych (o 1,5%), wyrobów tytoniowych (o 2,2%), podał GUS.

"W sierpniu 2010 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 4,1% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 17,7%). Podniesiono również ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 4,9%), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,2%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 3,0%)" - głosi komunikat.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że poziom inflacji producentów (PPI) w sierpniu wyniesie 4,1%. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od 3,6% do 4,5%, przy średniej na poziomie 4,11%.

d3w5zhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w5zhm