Trwa ładowanie...
d9kec75
praca

GUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 tys. 980,92 zł, w ujęciu rocznym wzrosło o 3,8 proc., a miesięcznym wzrosło o 2,1 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
Share
GUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie
Źródło: Fotolia, Fot: robert kneschke
d9kec75

- Dobre dane z krajowego rynku pracy. Solidny i zgodny z oczekiwaniami wzrost zatrudnienia oraz nieco silniejszy od prognoz wzrost płac- komentuje te dane Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
Jak dodaje, ważne jest również, że realny fundusz płac wzrósł w październiku aż o 5,3 proc. r/r, najsilniej od listopada 2008.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w październiku było zatrudnionych 5 mln 544,6 tys. osób, co oznacza, że w ujęciu rocznym zatrudnienie wzrosło o 0,8 proc., a miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.

Najciekawsze wydaje się, że firmy znacząco przyspieszyły zatrudnianie nowych pracowników. Między wrześniem a październikiem firmy utworzyły 7,3 tys. miejsc pracy, czyli dwa razy więcej niż w sierpniu.

d9kec75

Ekspert ds. wynagrodzeń z Grupy Pracuj Maciej Bąk ocenił, że dane GUS nastrajają optymistycznie.
- Stopa inflacji oscylująca w okolicach 0 proc. połączona ze wzrostem przeciętnych zarobków na poziomie blisko 4 proc. oznacza, że po raz pierwszy od kilku lat nasze realne płace wzrosły w sposób istotny - powiedział PAP.

- Dane GUS wskazują również na spadek stopy bezrobocia. Wzmożony ruch na rynku pracy obserwujemy również w postaci systematycznego zwiększania ilości miejsc pracy, które pracodawcy chcą obsadzić publikując ogłoszenia na portalu pracuj.pl. To wszystko stanowi wyraźny sygnał, że rynek pracy zauważył ożywienie gospodarcze i zaczął odpowiednio reagować - dodał.

Dla przedsiębiorców to znak, że na świątecznych zakupach Polacy nie będą w tym roku oszczędzać. Dla pracowników z kolei, to sygnał, że coraz łatwiej o pracę, więc też nie ma powodu do nadmiernego zaciskania pasa.

d9kec75

Podziel się opinią

Share
d9kec75
d9kec75