GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł o 2 pkt do +4 pkt w lutym

Warszawa, 20.02.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w lutym na poziomie plus 4 pkt, tj. wzrósł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

20.02.2015 | aktual.: 20.02.2015 14:23

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Negatywne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji zgłaszane w lutym zbliżone są do opinii formułowanych w styczniu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, bardziej optymistyczne od przewidywań z ubiegłego miesiąca. Mimo iż opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są bardziej negatywne, przedsiębiorcy w najbliższych trzech miesięcy zapowiadają niewielką poprawę w tym zakresie" - czytamy w komunikacie.

Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy nie przewidują zmian zatrudnienia. Respondenci prognozują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać, poinformował również GUS.

"Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 16 w lutym, plus 18 w styczniu - jest to branża, w której od 2000 roku przedsiębiorcy sygnalizują optymistyczne oceny wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury), papieru i wyrobów z papieru (plus 15 w lutym, plus 8 w styczniu) oraz pozostałego sprzętu transportowego (plus 15 w lutym, plus 12 w styczniu) ? dwie ostatnie wymienione branże odnotowują korzystne oceny koniunktury od stycznia 2013 roku. Producenci odzieży (minus 11 w lutym, minus 12 w styczniu) formułują negatywne oceny koniunktury, jednak pesymizm ten zmniejsza się stopniowo na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Nieznacznie pesymistyczne opinie sygnalizowane są także przez producentów skór i wyrobów ze skór (minus 2 w lutym, minus 8 w styczniu), wyrobów tekstylnych (minus 1 w lutym, minus 2 w styczniu) oraz pozostałych wyrobów (minus 1 w lutym, plus 2 w styczniu)" czytamy w komunikacie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)