Hałaśliwa praca zwiększa ryzyko zawału serca

Ciągły hałas panujący w miejscu pracy zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko zawału serca u pracowników

Hałaśliwa praca zwiększa ryzyko zawału serca
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

11.10.2010 | aktual.: 11.10.2010 10:14

Ciągły hałas panujący w miejscu pracy zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko zawału serca u pracowników - wynika z badań, które publikuje pismo "Occupational and Environmental Medicine". Najbardziej narażeni są młodzi mężczyźni, którzy palą papierosy, wykazała analiza.

Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w latach 1999-2004 wśród 6307 pracowników, w wieku 20 lat i starszych. Przeprowadzono z nimi wywiady domowe na temat stylu życia, warunków pracy, a oprócz tego poddano badaniom medycznym i wykonano testy krwi.

Jedna piąta badanych osób przyznała, że przez ostatnie dziewięć miesięcy lub dłużej była w pracy narażona na uciążliwy hałas - tj. taki, w którym trudno porozumiewać się przy zwykłym natężeniu głosu.

Okazało się, że osoby, które musiały w pracy znosić ciągły hałas były od dwóch do trzech razy bardziej narażone na poważne problemy z sercem - jak zawał serca, choroba wieńcowa, dusznica bolesna (postać choroby niedokrwiennej serca)
oraz izolowane nadciśnienie rozkurczowe - niż rówieśnicy pracujący w ciszy.

Dotyczyło to przede wszystkim palących mężczyzn poniżej 50-tki. W tej grupie choroby układu krążenia występowały od trzech do czterech razy częściej.

W badaniach krwi nie stwierdzono związku między narażeniem na hałas a wzrostem poziomu cholesterolu czy białek prozapalnych, zaliczanych do czynników ryzyka chorób serca.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że długotrwałe narażenie na duży hałas w pracy może być równie silnym stresorem dla układu krążenia, jak nagłe silne emocje, czy wysiłek fizyczny.

Źródło artykułu:PAP
zawałpracownicypraca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)