Trwa ładowanie...

Handlowiec banku JP Morgan spowodował 2 mld USD strat

Handlowiec londyńskiej filii banku JPMorgan Chase, Bruno Iksil, swymi działaniami naraził tę największą amerykańską instytucję finansową na straty w wysokości 2 mld dolarów - poinformował w sobotę dziennik "Guardian".

Handlowiec banku JP Morgan spowodował 2 mld USD stratŹródło: AFP
d29kqzx
d29kqzx

Iksil, zwany "londyńskim wielorybem" lub "Voldemortem" przez analogię z czarnym charakterem z cyklu o Harrym Potterze, pracował w Głównym Biurze Inwestycyjnym (CIO), którego zadaniem było zabezpieczanie banku przed ryzykiem niewypłacalności kredytobiorców.

Iksil ukończył w 1991 roku inżynierię na paryskiej uczelni Ecole Centrale. Od poniedziałku do czwartku pracuje w londyńskim City, a piątki i weekendy spędza z żoną i czworgiem dzieci w Paryżu.

Pytany przez "Guardiana" Iksil odmówił komentarza na temat strat banku, odsyłając reporterów do jego szefów. Wiadomo o nim, że należy do najlepiej opłacanych bankierów w londyńskim City. Jego szefowa, pracująca w centrali banku w Nowym Jorku Ina Drew, której zarobki są jawne, zarobiła w ubiegłym roku 14 mln USD.

Według gazety Iksil jest osobą bardzo dobrze znaną na mało przejrzystym, szacowanym na 10 bilionów dolarów rynku CDS (credit default swaps) - czyli instrumentów pochodnych służących przenoszeniu ryzyka kredytowego.

d29kqzx

Twierdzi się, że ze względu na rozległość swych kontaktów miał wpływ na ruchy cen. Iksil oferował ubezpieczenie na wypadek niewypłacalności firm figurujących na mało znanym indeksie CDX IG 9. Chętnie obstawiał spadki i szczególnie dobrze radził sobie przy trendach zniżkowych.

Doniesienia o kłopotach z transakcjami Iksila wyszły na jaw przed miesiącem, ale Jamie Dimon, prezes JPMorgan Chase, nazwał je "burzą w szklance wody". W czwartek po zamknięciu giełdy Dimon przyznał się do niekompetencji i wyraził ubolewanie z powodu rażących zaniedbań.

Przyznanie to było szokiem, ponieważ JPMorgan Chase uchodzi za jeden z najlepiej zarządzanych banków, który wyszedł cało z kryzysu finansowego z lat 2008-09. Efektem nieoczekiwanego ujawnienia straty jest spadek jego rynkowej wyceny o 13 mld USD, wszczęcie dochodzenia przez regulatora nowojorskiej giełdy i obniżenie ratingu przez agencję Fitch do AA- z A+.

"Guardian" przypomina, że Dimon przekonywał rząd USA do rozluźnienia nowych regulacji w sferze bankowości inwestycyjnej, w szczególności tzw. reguły Volckera, której celem było powstrzymywanie dużych banków przed spekulowaniem własnym kapitałem w celu osiągania szybkiego zysku.

Kwartalne zyski JPMorgan Chase wynoszą przeciętnie około 5 mld dolarów i dlatego spowodowane przez Iksila straty mogą bardziej zagrozić jego reputacji niż bilansom.

d29kqzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29kqzx