Trwa ładowanie...
d319nxm
d319nxm

HB Reavis i PKP rozpoczęły budowę Dworca Zachodniego w Warszawie

Warszawa, 10.12.2014 (ISBnews) - PKP S.A. i HB Reavis rozpoczęły budowę nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia. Budowa nowego dworca ma zakończyć się w IV kw. 2015 r., podały PKP. W sąsiedztwie nowego dworca znajdzie się kompleks biurowy West Station.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d319nxm

"Dzięki inwestycji podróżni i mieszkańcy Warszawy zyskują dodatkowy dworzec, który zwiększa tym samym powierzchnię pasażerską na Warszawie Zachodniej. Nowy dworzec będzie gotowy już za rok. Ten nowoczesny obiekt będzie stanowił pierwszy z elementów powstającego węzła przesiadkowego w tej części Warszawy" - powiedział członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator, cytowany w komunikacie.

Warszawski Dworzec Zachodni będzie nowym obiektem. Dotychczasowy budynek dworca, zlokalizowany od strony ulicy Tunelowej, pozostanie niezmieniony i nadal będzie pełnił swoją funkcję. Nowy gmach zlokalizowany zostanie bezpośrednio od strony Al. Jerozolimskich, co ułatwi dostęp do obiektu mieszkańcom Ochoty, Włochów czy Mokotowa. Takie rozwiązanie pozwoli również na rozładowanie ruchu, który dotychczas skupiał się wyłącznie przy istniejącym budynku dworcowym oraz w okolicy kas biletowych w tunelu przy peronach, podano również.

Na dworcu znajdą się wszystkie funkcje potrzebne do obsługi pasażerskiej, m.in. 6 stanowisk kasowych, powierzchnia pod biletomaty i bankomaty, skrytki bagażowe. Pojawi się również Biuro Dworca. Przed budynkiem powstanie ponad 30 stanowisk typu kiss&ride.

d319nxm

"Ważnym elementem inwestycji jest również rewitalizacja otoczenia, w tym przedłużenie istniejącej ścieżki rowerowej, tak aby połączyła nowy gmach dworca kolejowego Warszawa Zachodnia z centrum Warszawy, a także przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich oraz ulicy Ppłk. M. Sokołowskiego 'Grzymały'. Do tej pory HB Reavis wyremontował już fragment przejścia podziemnego przy dworcu Warszawa Zachodnia. Dotychczasowe prace remontowe objęły przebudowę konstrukcji żelbetowej, wymianę posadzek, realizację rampy, a w przyszłości w ich ramach wykonane zostaną również okładziny ścienne i sufity oraz nastąpi wymiana oświetlenia i znajdującej się w tunelu informacji wizualnej" - czytamy dalej.

Wraz z budową Dworca Zachodniego rozpoczną się prace nad kompleksem biurowym West Station. W ramach tej inwestycji powstaną dwa 13-kondygnacyjne budynki o całkowitej powierzchni najmu 67.000 m2.

"Doskonała lokalizacja kompleksu West Station, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, nieopodal dworca autobusowego i licznych przystanków, zagwarantuje przyszłym najemcom doskonałe połączenie komunikacyjne nie tylko ze wszystkimi dzielnicami Warszawy, ale również innymi miastami Polski" - powiedział prezes HB Reavis Poland Stanislav Frnka.

PKP S.A. to właściciel i zarządca istotnej części infrastruktury dworcowej i kolejowej w Polsce. Spółka zarządza ok. 2300 dworcami i jest właścicielem jeszcze większej liczby nieruchomości - należy do niej blisko 30 tys. mieszkań i 100 tys. działek nieruchomościowych, z czego ok. 10 tys. ma potencjał komercyjny i jest przeznaczona na sprzedaż.

d319nxm

HB Reavis to międzynarodowa grupa deweloperska założona w 1993 roku w Bratysławie, działająca na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) oraz w Wielkiej Brytanii i Turcji. Dotychczas grupa zrealizowała 750,000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, handlowo-rozrywkowej i logistycznej.

(ISBnews)

d319nxm

Podziel się opinią

Share
d319nxm
d319nxm