Trwa ładowanie...
d2bq845
d2bq845

Hiszpania/2014 - czwarty rok zamrożenia płac sektora publicznego

Hiszpańskie Ministerstwo Skarbu i Administracji zakomunikowało w czwartek związkom zawodowym, że wobec kryzysu rok 2014 będzie czwartym z rzędu rokiem zamrożenia płac pracowników administracji publicznej.
Share
d2bq845

Według ekspertyzy madryckiego dziennika opozycyjnego "El Pais" zamrożenie płac sprawiło dotąd, że realne dochody pracowników, tj. siła nabywcza ich zarobków zmalała w ciągu trzech lat o 15 proc. (według związków zawodowych - o 20 proc.).

Od 2011 r. obowiązuje administrację publiczną dyspozycja rządowa, na mocy której na miejsce każdych dziesięciu przechodzących na emeryturę pracowników tego sektora wolno przyjąć jednego.

W walce z ograniczaniem nadmiernie rozbudowanego w poprzednich latach zatrudnienia rząd uczynił jednak wyjątki dla szeregu sektorów publicznych, takich jak edukacja, służba zdrowia, służby bezpieczeństwa państwa, policja lokalna i policja regionów autonomicznych oraz siły zbrojne, a także wszystkie służby oraz instytucje zajmujące się walką z przestępczością.

Jak podało Ministerstwo Skarbu i Administracji, w tym roku do końca sierpnia w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. obniżki płac i redukcje zatrudnienia przyniosły 238 milionów euro oszczędności.

d2bq845

Podziel się opinią

Share
d2bq845
d2bq845