Trwa ładowanie...

Homoseksualiści czują się dyskryminowani w pracy

Ochrona praw pracowniczych osób o odmiennej orientacji seksualnej to obowiązek wynikający z Kodeksu pracy - przekonuje przewodniczący OPZZ Jan Guz. Związek powołał pełnomocnika ds. gejów i lesbijek, aby - jak podkreśla Guz - podkreślić swoją otwartość na problemy tej grupy społecznej.

Homoseksualiści czują się dyskryminowani w pracy
d270hl2
d270hl2

Homoseksualiści coraz częściej skarżą się, że są dyskryminowani w pracy. Ponad 10 proc. osób homo- i biseksualnych doświadczyło tego problemu: 44 proc. z nich spotkało się z dyskryminacją już jako pracownicy, 28 proc. odmówiono zatrudnienia ze względu na orientację seksualną, 23 proc. zostało z tego powodu zwolnionych, a 25 proc. odmówiono awansu - informują prawnicy z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Ochrona praw pracowniczych osób o odmiennej orientacji seksualnej to obowiązek wynikający z kodeksu pracy - przekonuje przewodniczący OPZZ Jan Guz. Związek powołał pełnomocnika ds. gejów i lesbijek, aby - jak podkreśla Guz - podkreślić swoją otwartość na problemy tej grupy społecznej.

Pełnomocnikiem ds. gejów i lesbijek został Adam Rogalewski - przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w brytyjskiej centrali związkowej Unison. OPZZ jest pierwszym związkiem zawodowym w Polsce, który zdecydował się na utworzenie takiego stanowiska.

Rogalewski był sekretarzem oddziału Kampanii Przeciwko Homofobii w Krakowie, a później koordynatorem KPH Kraków (w latach 2005-2007).

d270hl2

_ Staramy się stać na straży praw wszystkich pracowników. Ochrona praw tej grupy społecznej jest naszym obowiązkiem wynikającym z kodeksu pracy. Chcemy być nowocześni i otwarci, dostrzegamy także, że problem dyskryminacji w pracy osób o innej orientacji seksualnej jest bardzo poważnie traktowany za granicą _ - powiedział w rozmowie z PAP Guz.

Oprócz bezpośredniego kontaktu z osobami, które zaznały dyskryminacji w miejscu pracy, nowy pełnomocnik ma też działać na rzecz poprawy świadomości pracowników i pracodawców na tematy związane z dyskryminacją.

Zdaniem Roberta Biedronia z Kampanii Przeciwko Homofobii, powołanie pełnomocnika przez OPZZ to bardzo dobry znak, "próba skorygowania sytuacji na rynku pracy". _ Dyskryminacja osób homoseksualnych w zatrudnieniu jest realnym problemem. Osoby te muszą ukrywać swoją orientację, a gdy się ujawnią, często spotykają je nieprzyjemności. Zdarza się, że są zwalniane z pracy, pomijane przy awansach czy przyznawaniu premii. Tymczasem chciałbym przypomnieć, że Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji także ze względu na orientację seksualną _ - powiedział Biedroń.

Wyraził nadzieję, że w ślady OPZZ pójdą inne związki zawodowe.

d270hl2

Biedroń dodał, że do prawników KPH wpływa wiele skarg dotyczących dyskryminacji gejów i lesbijek w miejscu pracy. Jak wynika z raportu organizacji, ponad 10 proc. osób homo- i biseksualnych doświadczyło tego problemu: 44 proc. z nich spotkało się z dyskryminacją już jako pracownicy, 28 proc. odmówiono zatrudnienia ze względu na orientację seksualną, 23 proc. zostało z tego powodu zwolnionych, a 25 proc. odmówiono awansu.

Jak pisze OPZZ na swoich stronach internetowych, wiele przypadków dyskryminacji osób o odmiennej orientacji seksualnej w pracy może pozostawać "w ukryciu" ze względu na delikatną materię problemu oraz strach powstrzymujący przed walką z pracodawcą. _ Także wzrost świadomości społecznej, prawnej i coraz bogatszy przepływ informacji pomiędzy krajami będą skutkowały wzrostem znaczenia tej problematyki, podobnie jak było to dotychczas np. z mobbingiem czy dyskryminacją ze względu na płeć _ - przekonują związkowcy.

d270hl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270hl2