Trwa ładowanie...

Apel Tuska do rządu. Padły mocne słowa. "Staje po stronie Rosji"

- Polska chce pomóc Ukrainie w eksporcie jej zboża na zachód. Donald Tusk, mówiąc o ewentualnych stratach polskich rolników, wpisuje się w interes Federacji Rosyjskiej - uważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Rzecznik rządu Piotr Muller ocenił, że "wypowiedź lidera PO to próba wywoływania konfliktów". Tusk wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj ukraińskiego zboża.

Tusk wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj ukraińskiego zboża Tusk wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj ukraińskiego zboża Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d4mzgl8
d4mzgl8

Lider PO Donald Tusk, odwiedzając w poniedziałek gospodarstwo rolne na Dolnym Śląsku, zwrócił uwagę na konkurencję produktów rolnych z Ukrainy.

- Jest wojna, jest blokada portów, coraz więcej transportów (z produktami rolnymi) idzie z Ukrainy przez Polskę do innych krajów. Z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część tych zbóż będzie sprzedawana tutaj w Polsce po wyraźnie niższych cenach. To także powoduje, że opłacalność produkcji polskiego rolnika może okazać się bardzo kłopotliwa - mówił.

Horała: Tusk staje po stronie Rosji

Dodał, że konieczność niesienia pomocy Ukrainie jest bezdyskusyjna, "ale trzeba to tak zorganizować, aby ta pomoc nie oznaczała jakichś bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników. - Władze muszą wziąć pod uwagę ten niespodziewany problem, bo musimy także zadbać o swoich ludzi - podkreślił były premier.

d4mzgl8

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biznesy ukraińskie działają mimo wojny. "To fenomen Ukrainy"

Do słów Donalda Tuska odniósł się Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

- To, że Polska umożliwia eksport ukraińskiego zboża, niewątpliwie pomaga Ukrainie w zwycięstwie z Rosją, co niewątpliwie jest zgodne z interesem polskim, niezgodne z interesem rosyjskim i w tej konkretnej kwestii, w taki sposób delikatny, aby nie spłoszyć wyborcy, Donald Tusk staje po stronie Rosji - powiedział polityk PiS.

Jego zdaniem "słowa lidera PO "w sposób taki inteligentny wpisują się w interes Federacji Rosyjskiej". - Inteligentny, bo gdyby pan Donald Tusk powiedział: "Rosja jest super, a Ukraina zła i trzyma kciuki za Rosję", to zostałoby przez opinię publiczną odrzucone i sam zostałby potępiony - mówił Horała w TVP Info.

d4mzgl8

- Nie bez przyczyny flota rosyjska blokuje porty czarnomorskie właśnie po to, żeby utrudnić ten eksport - zauważył. Zdaniem wiceministra infrastruktury pomoc Ukrainie w eksporcie zboża na zachód to "długofalowy interes polski".

- Z łańcuchami logistycznymi, transportowymi jest tak, że w warunkach normalnych, pokojowych, tak łatwo się nie przekładają, więc jak ten szlak raz się przez Polskę ustali, to przynajmniej część tego transportu może pozostać z nami na stałe po prostu, przynosząc nam dochody, biznes, wpływy z podatku itd. - dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił z kolei, że "wypowiedź Donalda Tuska to próba wywoływania konfliktów i budzenia najgorszych instynktów. - Ukraiński eksport nie zaszkodzi polskim rolnikom, którzy produkują żywność, ponieważ do tej pory Ukraina też prowadziła eksport tych towarów - uważa.

d4mzgl8

25 mln ton zboża zablowane na Ukrainie

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji, że obecnie z Ukrainy nie może wypłynąć 22-25 milionów ton zboża. Do jesieni może to już być 75 milionów ton.

Dodał, że omawia z Wielką Brytanią i Turcją pomysł, aby marynarka wojenna kraju trzeciego gwarantowała przepływ ukraińskiego eksportu zboża przez kontrolowane przez Rosję Morze Czarne. - Najmocniejszą gwarancją bezpiecznego przepływu zboża byłaby jednak ukraińska broń - powiedział dziennikarzom.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przebywający z wizytą w Kijowie mówił, że Polska stara się wraz z Rumunią, Słowacją i Węgrami pomóc Ukrainie nie tylko wyeksportować zboża.

d4mzgl8

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które transportuje głównie drogą morską. Rosja blokuje porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając Ukrainie eksport zbóż. Powoduje to groźbę gwałtownego wzrostu cen zbóż na światowych rynkach, oraz niedobory żywności w krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Wiadomo również, że Rosja wywozi i sprzedaje nielegalnie zboże skradzione Ukrainie.

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże, "jeśli Ukraina oczyści porty" i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już zapowiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mzgl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4mzgl8