IATA: światowe linie lotnicze mogą zarobić 19,7 mld dol w 2014 r.

Linie lotnicze w 2014 roku mogą zarobić rekordową sumę 19,7 mld dolarów - poinformował w czwartek dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. W tym roku branża lotnicza będzie miała 12,9 mld zysku.

IATA: światowe linie lotnicze mogą zarobić 19,7 mld dol w 2014 r.
Źródło zdjęć: © AFP | Eric Piermont

Według wrześniowych prognoz miało to być 11,7 mld dol.

Szef IATA przedstawił w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej. Jak zaznaczył, w porównaniu z ostatnimi danymi organizacji z września br. zyski branży lotniczej są lepsze jeśli chodzi o ten rok, jak i również o 2014 r. Z wrześniowych danych wynikało, że światowe linie lotnicze w przyszłym roku miały zarobić 16,4 mld dolarów.

Jak wyjaśniał Tyler, rewizja prognozy w górę związana jest przede wszystkim z niższymi cenami paliwa lotniczego, jak również z wprowadzeniem przez niektórych przewoźników - w tym europejskich jak np. PLL LOT - programów restrukturyzacyjnych. Ich efekty są widoczne w wynikach kwartalnych przewoźników. IATA spodziewa się, że w 2014 r. linie lotnicze będą powracać do rentowności. Jednak - jak zaznacza IATA - w ramach tej zbiorczej prognozy dla całej branży, "wydajność poszczególnych linii lotniczych i regionów będzie się znacznie różnić".

- Ogólnie rzecz biorąc, branża lotnicza zmierza w dobrym kierunku. Ceny paliwa lotniczego są nadal wysokie, ale poniżej cen z 2012 r. kiedy były one na najwyższym poziomie. Według prognoz IATA w przyszłym roku cena baryłki ropy Brent będzie wynosić ok. 104 dol. Wzrasta również popyt na podróże. Ponadto linie lotnicze, w ramach programów restrukturyzacyjnych, wchodzą w fuzje z innymi przewoźnikami lub też współpracują na zasadach "joint ventures" (czyli wspólnych przewozów - PAP) - powiedział Tyler.

Mimo dobrych prognoz dla branży, Tyler podkreślił, że należy jednak "powstrzymywać optymizm i ostrożnie go dawkować". "To jest bardzo trudny biznes, który funkcjonuje w równie trudnym otoczeniu. Konkurencja jest bardzo silna. Według naszych prognoz w przyszłym roku średnio linie lotnicze będą zarabiać ok. 5,94 dol na pasażerze" - powiedział. Dodał, że w 2014 r. linie lotnicze przewiozą 3,3 mld pasażerów oraz 52 mln ton cargo.

- To są dobre prognozy dla gospodarki poszczególnych krajów. Ale niestety niektóre rządy wciąż nie doceniają kluczowej roli lotnictwa we wzroście gospodarczym. Linie lotnicze muszą zmagać się z obciążeniami regulacyjnymi i podatkowymi. Szczególnie widać to w Europie - zaznaczył Tyler . Dodał, że światowe lotnictwo jest katalizatorem wzrostu i rozwoju gospodarczego - branża ta zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy.

Według IATA, w przyszłym roku linie we wszystkich regionach świata - z wyjątkiem Afryki - poprawią swoje finanse. Dotyczy to również Europy, gdzie kryzys w strefie euro najbardziej dotknął przewoźników tego kontynentu. Zdaniem IATA zysk europejskich przewoźników w tym roku wyniesie 1,7 mld dolarów, w przyszłym roku może to być nawet 3,2 mld dolarów w 2014 r.

Zgodnie z prognozą linie lotnicze z Ameryki Północnej zarobią 5,8 mld dolarów w tym roku , w przyszłym roku może to być 8,3 mld dolarów. Przewoźnicy z regionu Azja i Pacyfik w tym roku uzyskaj 3,2 mld dolarów zysku, a w przyszłym 4,1 mld dolarów. W przypadku linii lotniczych z Bliskiego Wschodu - w tym roku zarobią 1,6 mld dolarów, a w 2014 - 2,4 mld dolarów. Przewoźnicy z krajów Ameryki łacińskiej w 2013 r. zarobią 700 mln dolarów, a w przyszłym 1,5 mld dolarów.

Jeśli chodzi o linie lotnicze z Afryki, prognoza dla nich jest taka sama, jak we wrześniu - w tym roku będą miały stratę na poziomie 100 mln dolarów, a w przyszłym roku mogą mieć 100 mln dolarów zysku.

IATA zrzesza 240 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.

Źródło artykułu:PAP
iatazysklinie lotnicze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)