Trwa ładowanie...

Ile kosztuje w Polsce wychowanie dwójki dzieci?

Wielu młodych Polaków stoi przed trudnym wyborem: albo dziecko, albo mieszkanie - pisze "Polska". Gazeta powołuje się na raport Centrum im. Adama Smitha. Wynika, z niego, że na utrzymanie i wykształcenie przez 25 lat dwójki dzieci trzeba wydać co najmniej 380 tys. zł. Tyle kosztuje w Warszawie dwupokojowe mieszkanie.

Share
Ile kosztuje w Polsce wychowanie dwójki dzieci?Źródło: Jupiterimages
d4n7zpa

Zdaniem "Polski", jednym z powodów tak wysokich kosztów jest fakt, że w kraju mamy wyższą niż w innych krajach Unii stawkę podatku VAT na ubranka i buty dla dzieci. Dziennik podkreśla, że my płacimy 7%, a na przykład obywatele Irlandii, Wlk. Brytanii i Luksemburga - 0%. Portugalia z kolei zmniejszyła VAT na pampersy z 19 do 5%.

Według raportu - im dziecko starsze, tym koszty wyższe. We wrześniu cała wyprawka dla jednego dziecka to wydatek około tysiąca złotych. Do tego dochodzą rosnące ceny jedzenia dla dzieci.

|

d4n7zpa

Zdaniem gazety, może być jeszcze gorzej i drożej, bo zgodnie z tym, co wynegocjowaliśmy, przystępując do UE, Polska powinna już teraz podnieść stawkę VAT na ubranka i buciki z 7 do 22%.

"Polska" podkreśla, że do obaw przed ciężarami finansowymi związanymi z utrzymaniem dzieci dochodzi strach przed utratą pracy. Kobiety są przekonane, że nawet jeżeli mają dobrą posadę, to kiedy urodzą dziecko, zostaną zwolnione. Zdaniem gazety, lęk o pracę jest uzasadniony. Z najnowszych badań portalu Pracuj.pl wynika, że ponad połowa matek było dyskryminowanych w pracy dlatego, że wychowują dzieci.

"Polska" przypomina, że skutki rezygnacji z dzieci mogą być fatalne. Demografowie alarmują, że Polki rodzą najmniej dzieci w Europie. Zdaniem ekspertów może nas spotkać katastrofa demograficzna.

W ich opinii są trzy wyjścia z tej sytuacji: obniżenie VAT na wszystkie towary, obniżenie kosztów pracy albo długotrwała walka w Unii Europejskiej o preferencyjną stawkę VAT na artykuły dziecięce. (IAR)

d4n7zpa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n7zpa
d4n7zpa