Trwa ładowanie...

Ile to znaczy zarabiać dużo? Te dane GUS pokazują prawdę

Żeby należeć do grona 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków i Polek wystarczy zarabiać 5899 zł na rękę. Średnie wynagrodzenie zawyżają informatycy i pracownicy szeroko rozumianego sektora IT.

Ile to znaczy zarabiać dużo? Te dane GUS pokazują prawdęŹródło: East News, fot: East News
d38g7bl
d38g7bl

W ciągu dwóch lat wynagrodzenie "środkowego" Polaka wzrosło o 16,6 proc. - w październiku 2018 roku zarobił więc o prawie 600 zł więcej niż dwa lata wcześniej. Dokładnie połowa pracujących Polaków i Polek zarabiała wtedy mniej niż 2975 zł miesięcznie na rękę.

Mediana, którą opisuje "Gazeta Wyborcza" jest miarą znacznie lepiej obrazującą prawdziwe zarobki niż podawana co miesiąc średnia, która - dla porównania - w październiku 2018 roku wynosiła 5004 złote brutto - 3616 zł na rękę.

Jak zaznacza gazeta, szybciej rosną płace na gorzej opłacanych stanowiskach, co jest efektem niedoboru niewykwalifikowanej kadry na rynku.

W Polsce wystarczy 8240 zł brutto - 5899 zł na rękę - żeby należeć do grona 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków i Polek. Z kolei więcej niż 10 tys. zł zarabia zaledwie trochę ponad 6 proc. pracujących, więcej niż 20 tys. - niespełna 1 proc.

Raz na dwa lata GUS ujawnia dane o prawdziwych zarobkach Polaków. Zamiast sum wynagrodzeń podzielonych przez liczbę pracowników zbiera się dane konkretnych zatrudnionych. Czekać na dane trzeba długo, ale dzięki temu widać, ile naprawdę zarabia przeciętny Kowalski. Bez zniekształcenia o zarobki kadry menadżerskiej.

d38g7bl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38g7bl