Trwa ładowanie...

Ile zarabia poseł?

Kwota jest częściowo zwolniona od podatku. Wypłacana będzie w formie wynagrodzenia i pieniędzy na prowadzenie bieżącej działalności

Ile zarabia poseł?
d19p1po
d19p1po

Uposażenie posła odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu i wynosi 9 892,30 zł miesięcznie. Za działalność o charakterze kierowniczym w ramach komisji sejmowych prawo przewiduje gratyfikacje pieniężne, podwyższające pensje zasadniczą. Są to:

• dodatek dla pełniących funkcję przewodniczącego komisji - wynosi 1 978,46 zł,
• dodatek dla pełniących funkcję zastępcy przewodniczącego komisji czyli 1483,75 zł,
• dodatek dla pełniących funkcję przewodniczących stałych podkomisji czyli 989,23 zł.

Oprócz uposażenia oraz dodatków posłom i senatorom przysługują diety parlamentarne. Mają one na celu pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi podczas wykonywania obowiązków na terenie kraju. Wysokość diety to 25% uposażenia i wynosi 2 473,08 zł. Dieta parlamentarna jest wolna od podatku. Obok diety i uposażenia parlamentarzyści na prowadzenie biura poselskiego dostają miesięcznie 11 650 złotych.

d19p1po

Prawo do poselskiej pensji uzyskują ci parlamentarzyści, którzy skorzystają z bezpłatnego urlopu w swoim miejscu pracy, zawieszą prawo do emerytury lub renty albo zrezygnują z działalności gospodarczej. Jeśli poseł się nie zdecyduje na urlop, pracodawca musi umożliwić mu wykonywanie obowiązków parlamentarnych, nie może go zwolnić w czasie trwania kadencji, ani w 2 lata po jej zakończeniu (chyba że zgodę na to wyrazi prezydium Sejmu).

Posłowie mogą również bezpłatnie podróżować po Polsce. Mogą też korzystać z samochodów służbowych kancelarii Sejmu lub jeździć własnymi i dostawać zwrot kosztów paliwa. Zwracane są też koszty podróży zagranicznych. „Co ciekawe posłowie nie przynoszą paragonów, czy faktur, wystarczy oświadczenie, w którym poseł pisze jakim samochodem i jaką ilość kilometrów przejechał. Jest to jedyny przypadek, w którym nie dokumentuje się wydatku na biuro, a dzieje się tak dlatego, że nie ma możliwości jego zweryfikowania” – mówi na łamach tvn24 Marek Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Posłów.

Posłowie mają też zagwarantowane zakwaterowanie w Warszawie - w Domu Poselskim lub w razie braku miejsc w wynajętym mieszkaniu (limit wynosi 2200 zł miesięcznie, bądź 72 zł za jedną dobę hotelową). Oprócz tego mogą przeznaczyć 7600 zł rocznie na noclegi w hotelach poza stolicą i miejscem zamieszkania.

Parlamentarzyści mogą także korzystać z poselskiego funduszu socjalnego. Dzięki niemu mogą liczyć na pożyczki na remont lub zakup domu/mieszkania udzielane na warunkach znacznie lepszych niż oferowane przez banki - ich oprocentowanie wynosi 3-4 proc. Fundusz socjalny zapewnia im również zajęcia sportowe. Mogą korzystać z boiska, kortu tenisowego czy basenu sejmowego.

Na podstawie: wynagrodzenia.pl, tvn24

JK

d19p1po
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19p1po