Ilu księgowych wie, jak legalnie przekuć stratę w zysk?

Być może jest to jeden księgowy, specjalista od finansów i rachunkowości, na dziesięciu

Ilu księgowych wie, jak legalnie przekuć stratę w zysk?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

30.08.2011 14:10

Być może jest to jeden księgowy, specjalista od finansów i rachunkowości, na dziesięciu. A może nawet jeden na stu. Nie jest to bowiem wiedza, którą przekazują znudzeni wykładowcy na studiach podyplomowych. To specjalistyczna wiedza, łącząca kreatywność ze znakomitą znajomością finansowych przepisów prawnych.

Dość łatwo wpaść na pomysł strategii grupy kapitałowej - wystarczą dwie lub trzy firmy, które wymieniają się między sobą zleceniami usług zarządzania, marketingowych, administracyjnych, szkoleniowych, doradztwa ekonomicznego lub podatkowego. Jedna firma posiada zysk, a druga stratę netto - potem obie firmy posiadają niewielki zysk lub wychodzą na zero.

Dość łatwo też zauważyć, że jeśli w jednym roku obniżymy stawki amortyzacji, to w drugim możemy je sobie zwiększyć - i w ten sposób dopasować się do uzyskiwanych przychodów. Eksperci nazywają takie postępowanie strategią zarządzania stratą podatkową w zakresie obniżenia stawek amortyzacyjnych.

Ale już znacznie trudniejsze jest zastosowanie strategii terminu zapłaty podatku (przygotowanie odpowiedniego wniosku, aby organ podatkowy podjął decyzję o odroczeniu terminu płatności podatku lub rozłożeniu podatku na raty lub umorzeniu całości odsetek za zwłokę) lub strategii w zakresie zarządzania kosztami podatkowymi (firma świadcząca usługi finansowe chce wybudować własną siedzibę, ale na czas budowy nie może odliczyć tych kosztów z bieżących przychodów - decyduje się zatem na czas budowy wziąć w leasing operacyjny pomieszczenia biurowe).

Jeśli więc czujesz, że twoja kariera w branży finansowej utknęła w martwym - choć bardzo wygodnym - punkcie, może to czas by stać się jednym z dziesięciu, a może nawet jednym ze stu?

MS/MA

Inspiracją tekstu jest książka "Strategie podatkowe osób prawnych w Unii Europejskiej" Waldemara Szymańskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)