Trwa ładowanie...
dyp0hdf

IMiGW ws. bieżącej sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej kraju (komunikat)

...

dyp0hdf
dyp0hdf

31.05. Warszawa - Biuro Prasowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje:

Bieżąca sytuacja baryczna:

Zachmurzenie duże i opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym. Rano na północnym zachodzie miejscami mgły. Od godzin południowych na wschodzie kraju miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów: na południowym zachodzie 5-10 mm, w Sudetach lokalnie do 15 mm, na północnym wschodzie i wschodzie 5-10 mm, miejscami w burzach do 20 mm, a na krańcach północno wschodnich do 30 mm. Temperatura maksymalna od 14 st. na Wybrzeżu i zachodzie kraju do około 18 st. w centrum oraz 21 st. na wschodzie. Wiatr zachodni, słaby od zachodu wzrastający do umiarkowanego w porywach do 45 km/h, na Wybrzeżu z kierunków północnych słaby wzrastający do dość silnego w porywach do 50 km/h, a na północnym wschodzie z kierunków wschodnich, słaby do umiarkowanego. W czasie burz wiatr silny i porywisty, w porywach do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie duże lub całkowite i opady deszczu, na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku umiarkowane i silne. Na północnym wschodzie początkowo zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów: na północy do 5-10 mm, w województwach południowo wschodzie 5-15 mm, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Podkarpaciu 15-25 mm, w Tatrach > 25 mm. Temperatura minimalna od 9 st. na zachodzie kraju do 11 st. w centrum i 14 st. na wschodzie. Wiatr z kierunków północnych, słaby do umiarkowanego, tylko na Wybrzeżu dość silny i silny w porywach do 65 km/h.

dyp0hdf

Wtorek 1.06.2010

Prognoza pogody:

W dzień na południu kraju zachmurzenie całkowite i opady deszczu, na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu umiarkowane, miejscami silne. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, a na wschodzie miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów: na zachodzie 2-10 mm, na wschodzie 5-10 mm, miejscami 20 mm, na południowym wschodzie 20-25 mm, miejscami 30 mm, w Tatrach > 35 mm. Temperatura maksymalna: na Wybrzeżu oraz zachodzie i południu kraju od 14 do 16 st., na pozostałym obszarze od 18 do 21 st. Wiatr z kierunków północnych, umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny w porywach do 60 km/h. W rejonach burz wiatr silny i porywisty, w porywach do 70 km/h.

Środa 02.06.2010

dyp0hdf

Prognoza pogody:

Zachmurzenie duże z przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Opady deszczu głównie o charakterze ciągłym, okresami intensywne oraz lokalne burze. Prognozowana wysokość opadów: od 10 do 20 mm, lokalnie 30 mm od Pomorza Wschodniego i zachodnich Mazur przez Wielkopolskę po Śląsk, na północnym-wschodzie od 5 do 15 mm a na pozostałym obszarze do 10mm. Temperatura minimalna od 9 st. na północy i południowym wschodzie do 15 st. na północnym wschodzie, temperatura maksymalna od 13 st., 14 st. miejscami na zachodzie i południu do 21 st. na północnym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w czasie burz porywisty, w porywach do 60 km/h, przeważnie północno-zachodni.

Czwartek 03.06.2010

dyp0hdf

Prognoza pogody:

Zachmurzenie duże z przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Opady deszczu o charakterze ciągłym i przelotnym, okresami intensywne; na północnym-wschodzie i w centrum burze. Prognozowana wysokość opadów na południowym-zachodzie 10-20 mm, w Sudetach do 30 mm, na pozostałym obszarze 5-10 mm, lokalnie w burzach do 20 mm, tylko na północnym-zachodzie i południowym-wschodzie opady do 5mm. Temperatura minimalna od 9-10 st. miejscami na południu i zachodzie do 12 st. w centrum. Temperatura maksymalna od 14 st. na Wybrzeżu do 19 st. na wschodzie. Wiatr umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, północny i północno-zachodni.

Ocena aktualnej sytuacji hydrologicznej i zagrożenia powodziowego wg stanu na godz. 08:00 dniu 31.05.2010

dyp0hdf

Dorzecze Wisły

Stan wody (31.05.2010) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na górskich dopływach Wisły (na Sole, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku) oraz na Tyśmienicy, Supraśli, Orzycu, Liwcu, Wkrze, Drwęcy, Brdzie, Nogacie i lokalnie na Małej Wiśle, Kamiennej i Pisie. Stan niski zanotowano na Nurcu i lokalnie w górnych biegach Skawy i Wisłoki.

Na Wiśle utrzymują się wysokiej stany wody a przekroczenia stanów alarmowych tylko w jej dolnym biegu (od Wyszogrodu do ujścia do morza).

dyp0hdf

Dorzecze Odry

Stan wody (31.05.2010) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na Nysie Łużyckiej, Gwdzie i Inie oraz lokalnie w ujściowym odcinku Odry, na Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Widawie, Strzegomce, Kwisie, Bobrze i Noteci. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie i Noteci.

Na Odrze stany wody układają się w strefie wody wysokiej, na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Gryfina powyżej stanów alarmowych.

dyp0hdf

Stany alarmowe na Warcie przekroczone są na całej długości z wyjątkiem odcinka górnej Warty, gdzie notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Rzeki Przymorza

Stan wody (31.05.2010) układa się głównie w strefie wody średniej. Stan niski notowano na Słupi.

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:

  1. W dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 15 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Tczewie na Wiśle o 100 cm.

Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 23 stacjach wodowskazowych.

  1. W dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 43 stacjach wodowskazowych, maksymalnie na Odrze w Bielinku o 238 cm.

Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 18 stacjach wodowskazowych.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA NA NAJBLIŻSZE DWA DNI (31.05-01.06.2010)

W dorzeczu Wisły

W dniach 31.05-01.06.2010 na większości głównych dopływów górnej i środkowej Wisły prognozowane są wahania oraz wzrosty stanu wody w strefie wody średniej i wysokiej spowodowane spływem wody z górnych części zlewni oraz prognozowanymi opadami deszczu.

W ciągu najbliższych dwóch dni na Wiśle prognozuje się spadki stanu wody, a obniżenie poziomu wody poniżej stanu alarmowego prognozowane jest w ciągu kilku dni.

Fala powodziowa na Wiśle spływa do Bałtyku.

W dorzeczu Odry

W ciągu najbliższych dwóch dni na Odrze poniżej Słubic prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody w związku z przemieszczaniem się fali powodziowej. Na pozostałym odcinku górnej i środkowej Odry prognozowane są powolne spadki stanu wody w strefie wody wysokiej. Stany alarmowe na Odrze przekroczone są od ujścia Nysy Kłodzkiej do Gryfina.

Lokalnie na górnej Odrze oraz na górskich dopływach prognozowane są lokalne wzrosty stanu wody związane ze spływem wody z górnych części zlewni i prognozowanymi opadami.

Kulminacja fali powodziowej na Odrze minęła Słubice i zbliża się do Gozdowic.

Zlewnia Warty

W górnym biegu Warty oraz na jej dopływach prognozowane są lokalne wzrosty w związku z występującymi i prognozowanymi opadami burzowymi.

Na środkowej Warcie, od zbiornika Jeziorsko do stacji wodowskazowej Śrem prognozowane są powolne spadki stanu wody.

Obecnie kulminacja fali powodziowej znajduje się w rejonie Poznania.

W czasie przejścia kulminacji fali powodziowej, utrzymywanie się wysokich stanów wody zbliżonych do maksymalnych prognozuje się na około 5 dni.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

dyp0hdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyp0hdf