Trwa ładowanie...
d3iv7dx

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w XII kwartalnie spadł o 1 pkt, w ujęciu rocznym bez zmian

...

d3iv7dx
d3iv7dx

07.01. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu konfederacji Lewiatan w grudniu w notowaniu kwartalnym spadł o 1 pkt do poziomu 34 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie.

"Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w grudniu 2013 roku, w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt., na którym znajduje się już od dwóch miesięcy, a w notowaniu kwartalnym odnotował jednopunktową korektę do 34 pkt. Indeks półroczny, podobnie jak przed miesiącem, wyniósł 35 pkt., co sugeruje, że tempo ożywienia w drugiej połowie ubiegłego roku było mniej więcej wyrównane" - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów badania, poprawa koniunktury w drugiej połowie roku w porównaniu do pierwszej nabrała cech trwałej tendencji.

"Dobre wyniki gospodarki w trzecim kwartale z pewnością zostały utrzymane w ostatnich trzech miesiącach roku. Szczególnie ważne wydaje się ożywienie popytu krajowego, bo gospodarka nie jedzie już tylko na jednym silniku, eksporcie, ale wyraźnie ożywieniu uległ popyt krajowy. Wyniki dwóch miesięcy czwartego kwartału napawają optymizmem: rośnie produkcja sprzedana przemysłu, a zwłaszcza sprzedaż detaliczna. To efekt utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych przy niskiej inflacji, a także wzrostu zatrudnienia, odnotowanego w listopadzie po raz pierwszy od ponad roku" - napisano.

d3iv7dx

"Mimo lekkiego zwiększenia bezrobocia o charakterze sezonowym rośnie zaufanie konsumentów, a dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw, zwłaszcza eksporterów, powinny pobudzić do podejmowania inwestycji. Niska inflacja i nadwyżka w handlu zagranicznym wzmacniają stabilność równowagi makroekonomicznej, tak wewnętrznej, jak i zewnętrznej, a ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2013 roku wyraźnie pomaga w ograniczeniu deficytu budżetowego poniżej poziomu planowanego wykonania" - dodano.

INDEKSY SZCZEGÓŁOWE

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne) w perspektywie kwartalnej uległ dwupunktowej korekcie do 24 pkt., ale w perspektywie rocznej wzrósł o kolejny punkt do 14 pkt.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej) od wielu miesięcy pozostają w zasadzie stabilne; w ostatnim notowaniu uległy jednopunktowej poprawie, indeks kwartalny do 47 pkt, a indeks roczny do 45 pkt.

d3iv7dx

Indeksy makroekonomiczne (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki) straciły po trzy punkty: kwartalny spadł do 43 pkt., a indeks roczny do 42 pkt.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych) kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o kolejny punkt do 25 pkt., ale indeks roczny poprawił się o trzy punkty do 27 pkt. (PAP)

nik/ asa/

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx