Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych spadł w XI o 20,1 pkt do 5,2 pkt. - Expander
01.12. Warszawa (PAP) - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, spadł w listopadzie o 20,1 pkt do poziomu 5,2 pkt. Dodatnia wartość indeksu...
01.12. Warszawa (PAP) - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, spadł w listopadzie o 20,1 pkt do poziomu 5,2 pkt. Dodatnia wartość indeksu wskazuje, że nadal ankietowani eksperci, którzy spodziewają się poprawy koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy mają liczebną przewagę nad oczekującymi jej pogorszenia
"Listopadowe zawirowania na rynkach finansowych, daleki od zakończenia kryzys fiskalny państw strefy euro, schładzanie koniunktury w Chinach, zaognienie konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Te czynniki nie mogły pozostać bez wpływu na opinie ekspertów zatrudnionych w działających w Polsce instytucjach finansowych" - napisano w komentarzu do badania.
Z badania wynika, że część ekspertów spodziewa się krótkotrwałego ochłodzenia koniunktury.
"Na wzrost odsetka ankietowanych negatywnie postrzegających najbliższą przyszłość wpłynąć mogło też pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie. W listopadzie pojawiły się pierwsze sygnały techniczne, które wskazują na wzrost prawdopodobieństwa odwrócenia się korzystnych trendów przynajmniej w perspektywie kilku miesięcy. Część specjalistów od rynków finansowych uznaje właśnie ceny akcji za najlepszy prognostyk przyszłej kondycji gospodarki. Nie raz okazywały się one lepszą wskazówką niż prognozy globalnych instytucji zatrudniających sztaby analityków makroekonomicznych" - napisano.
"Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych pozostał mimo wszystko na plusie najprawdopodobniej dlatego, że wciąż większa jest szansa na to, iż listopadowe spadki to tylko krótkotrwała korekta w długoterminowym trendzie wzrostowym. Niezmienne pozostają oczekiwania co do kierunków inflacji i polityki pieniężnej. Nadal przytłaczająca większość spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej w okresie najbliższych sześciu miesięcy" - dodano. (PAP)
nik/ jtt/