Trwa ładowanie...
dvxhlz9

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych wzrósł we IX o 11,3 pkt - Expander

01.10. Warszawa (PAP) - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, wzrósł we wrześniu o 11,3 pkt w porównaniu z sierpniowym odczytem (-0,9...

dvxhlz9
dvxhlz9

01.10. Warszawa (PAP) - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, wzrósł we wrześniu o 11,3 pkt w porównaniu z sierpniowym odczytem (-0,9 pkt) i ponownie znalazł sie powyżej zera, na poziomie 10,4 pkt.

"Jeszcze nie dalej jak miesiąc temu na całym świecie powszechne były obawy o zagrożenie drugim dnem recesji. Te negatywne nastroje odbiły się też wtedy na zwiększonym pesymizmie, także wśród krajowych finansistów. Doprowadziło to do tąpnięcia wskaźnika IKEF o niemal 22 pkt w sierpniu. Kilka lepszych niż oczekiwano danych makro, które zostały opublikowane od tamtego czasu oraz rosnące we wrześniu rynki akcji bardzo szybko doprowadziły jednak do poprawy nastrojów wśród osób oceniających stan przyszłej koniunktury (...) IKEF odrobił część strat i wzrósł do poziomu 10,4 pkt, co oznacza lekką przewagę optymistów nad pesymistami" - wynika z komentarza do badania.

Autorzy badania poinformowali, że mimo obaw inwestorów o kondycję największych światowych gospodarek, wiele rynków akcji na świecie pozostaje w trendzie, który można uznać za wzrostowy lub przynajmniej horyzontalny. Sytuacja ta dotyczy głównie rynków wschodzących i służy warszawskiej giełdzie.

"(...) Warto zwrócić uwagę, że o ile trudno zaobserwować jednoznacznie dobrą koniunkturę na parkietach większości rynków rozwiniętych, to wiele indeksów akcji rynków wschodzących wciąż ustanawia nowe wyraźne rekordy. Niektóre z nich są już nawet powyżej poziomów sprzed rozpoczęcia kryzysowej bessy. To wróży dobrze także warszawskiej giełdzie" - dodali.

dvxhlz9

W komentarzu napisano, że opublikowany w ubiegłym miesiącu sierpniowy wskaźnik inflacji nie przyspieszył. Mimo to, wciąż znacząca większość ekspertów spodziewa się większej dynamiki wzrostu cen w najbliższych sześciu miesiącach. Znaczny odsetek finansistów spodziewa się także, że najbliższe pół roku przyniesie zacieśnienie polityki pieniężnej.

"Zahamowanie tendencji spadkowej inflacji także wpisuje się w scenariusz kontynuowania umiarkowanego ożywienia w polskiej gospodarce. Największy, od momentu rozpoczęcia publikacji IKEF, jest też odsetek finansistów, którzy oczekują zaostrzenia polityki pieniężnej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Takim opiniom sprzyjała publikacja notatek z sierpniowego posiedzeniu RPP. Decydenci polityki pieniężnej głosowali nie tylko nad podwyżką stóp procentowych, ale także nad podwyżką wysokości rezerwy obowiązkowej. Wnioski co prawda nie przeszły. RPP nie podniosła też stóp na wrześniowym posiedzeniu decyzyjnym. Obóz jastrzębi wydaje się jednak systematycznie powiększać" - poinformowano w komentarzu.

Poniżej wyniki ankiety.

termin OPINIE
badania

dvxhlz9

.
. dobrze neutralnie źle
Ocena obecnej koniunktury IX 48% 49% 3%
w Polsce VIII 42% 55% 3%
.
. nastąpi bez zmian nastąpi
. poprawa pogorszenie
Ocena koniunktury w Polsce IX 30% 50% 20%
w perspektywie 6 miesięcy VIII 21% 57% 22%
.
. spadnie bez zmian wzrośnie
Perspektywy inflacji IX 7% 23% 70%
w perspektywie 6 miesięcy VIII 2% 31% 67%
.
. będzie bez zmian będzie
. zaostrzana łagodzona
Perspektywy polityki pieniężnej IX 63% 36% 1%
w perspektywie 6 miesięcy VIII 54% 44% 2%

Jak podaje Expander, we wrześniowym badaniu ankietowym udział wzięło 106 przedstawicieli ok. 60 firm, będących uczestnikami polskiego rynku kapitałowego. Ankietowani to eksperci oraz menedżerowie średniego i wyższego szczebla, zajmujący się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. W skład próbki badawczej weszły banki, powszechne towarzystwa emerytalne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, biura maklerskie i towarzystwa ubezpieczeniowe. (PAP)

jow/ ana/

dvxhlz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxhlz9