Inflacja CPI w całym horyzoncie projekcji poniżej celu NBP - projekcja NBP (opis)

12.11. Warszawa (PAP) - Z najnowszej projekcji inflacji i PKB opracowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP wynika, że inflacja CPI w całym horyzoncie projekcji, czyli do IV kwartału...

12.11. Warszawa (PAP) - Z najnowszej projekcji inflacji i PKB opracowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP wynika, że inflacja CPI w całym horyzoncie projekcji, czyli do IV kwartału 2015 roku, pozostanie poniżej celu NBP 2,5 proc.

"Inflacja w 2013 r. będzie kształtowała się na istotnie niższym poziomie niż w 2012 r. i pomimo stopniowego jej wzrostu w kolejnych latach - pozostanie w całym horyzoncie projekcji poniżej celu NBP. Niski poziom inflacji w krótkim horyzoncie projekcji jest wypadkową czynników o charakterze regulacyjnym (obniżka cen gazu, bliski zera wzrost cen energii elektrycznej) oraz osłabienia krajowego wzrostu gospodarczego, które - zmniejszając presję popytową - obniża tempo wzrostu płac i w konsekwencji przyczynia się do obniżenia tempa wzrostu jednostkowych kosztów pracy" - napisano w dokumencie NBP.

"W średnim i dłuższym horyzoncie projekcji inflacja wzrośnie, pozostając jednak na relatywnie niskim poziomie. Do utrzymania umiarkowanej presji inflacyjnej przyczyni się niski wzrost gospodarczy w kraju, w efekcie którego PKB będzie nadal kształtował się poniżej poziomu potencjalnego. Drugim istotnym czynnikiem determinującym kształtowanie się inflacji, a w szczególności krajowych cen energii i żywności na relatywnie niskim poziomie jest oczekiwany stabilny poziom cen surowców na rynkach światowych, co stanowi konsekwencję prognozowanego niskiego tempa wzrostu globalnego popytu oraz wzrostu podaży ropy" - dodano.

I KWARTAŁ '13 PUNKTEM ZWROTNYM

W dokumencie NBP zaznaczono, że zgodnie z aktualnym szacunkiem kwartalnych rachunków narodowych, w I kw. 2013 r. gospodarka polska znalazła się w punkcie zwrotnym cyklicznego spowolnienia gospodarczego, co oznacza realizację scenariusza spowolnienia zarysowanego w poprzedniej Projekcji inflacji i PKB.

"(...) tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w 2013 r. obniży się do 1,3 proc. W dłuższym horyzoncie projekcji, w ślad za poprawiającą się sytuacją za granicą oraz napływem funduszy z nowo uzgodnionej strategii finansowej UE na lata 2014-2020, dynamika PKB przyspieszy i od początku 2014 r. przewyższy potencjalne tempo wzrostu. W konsekwencji nastąpi stopniowe zmniejszanie się luki popytowej, która jednak, ze względu na jedynie umiarkowaną poprawę koniunktury w strefie euro, w całym horyzoncie projekcji pozostanie ujemna i wyniesie -0,7 proc. potencjalnego PKB w IV kw. 2015 r." - napisano.

POPYT KRAJOWY GŁÓWNYM MOTOREM WZROSTU W 2014-2015

Z projekcji NBP wynika, że w latach 2014-2015 głównym motorem wyższego wzrostu PKB stanie się popyt krajowy, przy ujemnym od II kw. 2014 r. wkładzie eksportu netto.

"Rosnącą dynamikę popytu krajowego, w warunkach umiarkowanej tylko poprawy koniunktury za granicą, będzie wspierać wzrost konsumpcji prywatnej i inwestycji przedsiębiorstw oraz odbudowa stanu zapasów. Dodatkowym czynnikiem wspierającym przyspieszenie tempa wzrostu PKB będzie napływ funduszy z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, w tym zwłaszcza transferów kapitałowych dla sektora finansów publicznych (przeznaczonych na inwestycje publiczne)" - napisano.

SPOŻYCIE INDYWIDUALNE

Z dokumentu NBP wynika, że w 2013 roku średnioroczna dynamika spożycia indywidualnego pozostaje na poziomie zbliżonym do odnotowanego w 2012 r., a więc istotnie niższym od wieloletniej średniej.

"Do obniżenia dynamiki konsumpcji przyczynia się niskie tempo wzrostu dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Na dochody gospodarstw domowych niekorzystnie oddziałuje sytuacja na rynku pracy, odzwierciedlona w niskiej dynamice płac i spadającym zatrudnieniu. Ponadto stopa referencyjna NBP, po serii obniżek rozpoczętych pod koniec 2012 r. kształtuje się obecnie na historycznie niskim poziomie, co pośrednio przyczynia się do spadku dochodów gospodarstw domowych z lokat bankowych i obligacji" - napisano.

"W latach 2014-2015 tempo wzrostu spożycia indywidualnego wzrośnie, do czego przyczyni się odwrócenie negatywnych tendencji na rynku pracy. W okresie tym spodziewany jest stopniowy wzrost dynamiki płac przy spadającej stopie bezrobocia. W efekcie tempo wzrostu realnego funduszu płac w 2015 r. wyniesie 3,1 proc. r/r, najwięcej od wybuchu światowego kryzysu finansowego. Istotnym czynnikiem, wspierającym odbudowę popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych, będzie też, towarzysząca poprawie koniunktury, rosnąca dynamika dochodów z pracy na własny rachunek" - dodano.

SPOŻYCIE ZBIOROWE

Zgodnie z projekcją NBP w latach 2013-2014 dynamika spożycia zbiorowego pozostanie na niskim poziomie, co wynika z prowadzonych działań konsolidacyjnych sektora finansów publicznych, obejmujących m.in. zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej.

"W ostatnim roku projekcji dynamika ta wzrośnie w związku z brakiem informacji o kontynuacji tych działań, zgodnie ze stosowaniem zasady uwzględniania w projekcji tylko tych zmian polityki fiskalnej, które wynikają z już przyjętych przez Sejm ustaw lub znajdują się w przyjętym przez rząd projekcie ustawy budżetowej. Dodatkowo w dłuższym horyzoncie projekcji oczekiwane jest zakończenie dostosowań fiskalnych w jednostkach samorządu terytorialnego" - napisano w dokumencie.

INWESTYCJE

W krótkim horyzoncie projekcji utrzymywać się ma niska, zbliżona do zera, dynamika nakładów brutto na środki trwałe, na którą złożą się obniżające się inwestycje publiczne (do I kw. 2014 r.) i mieszkaniowe (do II kw. 2014 r.), przy niskim tempie wzrostu inwestycji przedsiębiorstw.

"W ślad za poprawiającą się koniunkturą gospodarczą, stopniowo zaczną rosnąć inwestycje przedsiębiorstw oraz inwestycje mieszkaniowe. Wzrost odnotują także inwestycje publiczne finansowane środkami z funduszy strukturalnych UE z nowej perspektywy 2014- 2020" - napisano.

IMPORT, EKSPORT

Według projekcji, ze względu na stagnację popytu krajowego, do końca 2013 roku dynamika importu będzie kształtowała się na bardzo niskim, bliskim zera, poziomie.

"Wkład eksportu netto do wzrostu pozostanie dodatni, co wynika z relatywnie dobrej sytuacji w Niemczech, będących naszym głównym partnerem handlowym" - napisano.

"W dłuższym horyzoncie projekcji, wraz z poprawą sytuacji za granicą i wzrostem popytu krajowego, nastąpi zwiększenie obrotów handlowych przy obniżającym się wkładzie eksportu netto do wzrostu (co wynika z większej wrażliwości polskiego importu niż eksportu na poprawę koniunktury w kraju i za granicą)" - dodano.

ZŁOTY

Autorzy dokumentu zaznaczają, że po osłabieniu złotego w III kwartale bieżącego roku, czynniki wzmacniające oraz osłabiające walutę krajową w dalszym horyzoncie projekcji w znacznym stopniu będą się równoważyć.

"W efekcie, w średnim i dłuższym okresie nominalny efektywny kurs złotego będzie utrzymywał się na relatywnie stabilnym poziomie. Z jednej strony, kurs waluty krajowej nadal kształtuje się poniżej poziomu określonego przez czynniki fundamentalne, co w horyzoncie projekcji oddziałuje w kierunku stopniowej aprecjacji złotego, zbliżając kurs do poziomu równowagi. Z drugiej strony, niski wzrost gospodarczy w kraju i za granicą może osłabiać napływ inwestycji bezpośrednich do Polski" - napisano.

"W kierunku osłabienia kursu złotego będzie oddziaływał także zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - dodano.

INFLACJA BAZOWA

Zgodnie z projekcją w warunkach niskiego tempa wzrostu gospodarczego oraz stabilnego kursu walutowego inflacja bazowa obniży się do poziomu 1,2 proc. w roku 2013, by następnie nieznacznie wzrosnąć do średniego poziomu 1,5 proc. w latach 2014-2015 wraz ze zmniejszającą się ujemną luką popytową.

"Niski poziom inflacji bazowej w horyzoncie projekcji wynika w szczególności z niskiej dynamiki jednostkowych kosztów pracy, co jest skutkiem zarówno spadku zatrudnienia w bieżącym i przyszłym roku, jak i umiarkowanej dynamiki płac" - napisano.

"Niskiej presji inflacyjnej sprzyja także stabilny efektywny kurs złotego oraz umiarkowana inflacja za granicą, a w konsekwencji - wolny wzrost cen importu. Od III kw. 2013 r. do II kw. 2014 r. inflację bazową będzie przejściowo podwyższać wzrost stawek za wywóz śmieci wprowadzony od 1 lipca br., co jest konsekwencją zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach" - dodano.

CENY ŻYWNOŚCI

Z dokumentu wynika, że w horyzoncie projekcji będzie utrzymywała się niska dynamika cen żywności w Polsce, kształtując się na średnim poziomie 2,0 proc. rdr.

"Umiarkowanemu wzrostowi cen żywności będą sprzyjać relatywnie stabilne ceny surowców rolnych na rynkach światowych, ograniczające wzrost cen żywności za granicą, oraz stabilny kurs złotego" - napisano.

"Od III kw. 2013 r. do II kw. 2014 r. na przejściowe podwyższenie dynamiki cen żywności wpłyną ponadto niekorzystne warunki agrometeorologiczne zanotowane w br. W konsekwencji inflacja cen żywności w 2015 r., pomimo poprawy krajowej koniunktury, będzie zbliżona do średniego poziomu z lat 2013-2014" - dodano.

CENY ENERGII

Autorzy dokumentu wskazują, że inflacja krajowych cen energii w krótkim horyzoncie projekcji szybko obniża się (z 7,9 proc. w 2012 r. do -1,3 proc. w 2013 r.), na co wpływa przede wszystkim obniżka cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych od 1 stycznia bieżącego roku, ujemna dynamika cen paliw oraz spadek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od 1 lipca bieżącego roku.

"Wzrost cen energii ograniczają utrzymujące się obecne na bardzo niskim poziomie ceny uprawnień do emisji CO2, które jedynie w umiarkowanym stopniu zwiększają koszty sektora energetycznego" - napisano.

"W ostatnim roku projekcji inflacja cen energii nieznacznie wzrośnie, pozostając jednak na relatywnie niskim poziomie. W kierunku ograniczenia dynamiki cen energii w średnim i długim horyzoncie projekcji, będą oddziaływać stopniowo obniżające się ceny ropy naftowej na rynkach światowych oraz stosunkowo niskie tempo wzrostu cen pozostałych surowców energetycznych" - dodano.

CZYNNIKI RYZYKA

Autorzy projekcji zaznaczają, że głównym źródłem niepewności dla prognozy inflacji i PKB jest rozwój sytuacji w strefie euro i powiązane z tym kształtowanie się kursu złotego.

"Ocenia się, że równie prawdopodobne jest przedłużenie się okresu spowolnienia tempa wzrostu w strefie euro, jak i jego przyspieszenie w stosunku do tempa założonego w scenariuszu centralnym projekcji. W konsekwencji zarówno w przypadku PKB, jak i inflacji ryzyko ukształtowania się tych zmiennych powyżej i poniżej ścieżki centralnej jest zbliżone, co znajduje odzwierciedlenie w wykresie wachlarzowym dla obu wymienionych zmiennych" - napisano.

O PROJEKCJI

Projekcja inflacji i PKB została opracowana w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego. Do opracowania projekcji wykorzystano model makroekonomiczny NECMOD. Projekcja inflacji stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP. W Raporcie zostały uwzględnione dane dostępne do 24 października 2013 r.(PAP)

jba/ osz/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)