Trwa ładowanie...

Intensywny zapach w sklepach. Wszystko po to, żebyśmy wydali więcej

Ciężki aromat cygar w salonie z garniturami, słodki zapach wanilii w sklepie z wyposażeniem domu – czasem uderzają na wejściu, ale zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem okazuje się, że wywierają na nas ogromny wpływ i skłaniają do wydawania pieniędzy. Wszystko za sprawą marketingu zapachowego.

Intensywny zapach w sklepach. Wszystko po to, żebyśmy wydali więcejŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d1hxopf
d1hxopf

Jak podaje jedna z firm zajmujących się aroma marketingiem, emisja odpowiednich zapachów w przedsiębiorstwach handlowych wpływa pozytywnie na wyniki ze sprzedaży – może spowodować wzrost przychodów aż o 30 procent. Ale na tym profity się nie kończą.

Dystrybutor twierdzi, że odpowiedni aromat unoszący się w pomieszczeniu wiąże się również z 19-procentowym wzrostem gotowości do wejścia w interakcje z ekspedientem oraz zawyżeniem wartości produktu o 20 procent. Zachwalane są również efekty zmniejszenia zirytowania z powodu stania w kolejce czy nawet poczucia stresu. Skąd te dane? Niestety, tego firma nie ujawnia.

Badania naukowe pokazały jednak, że zapachy naprawdę może wpływać na nasze samopoczucie, a od tego krótka jest droga do podjęcia decyzji o wydaniu pieniędzy.

Oglądaj także: Kanibalizacja centrów handlowych

Dowiódł tego na przykład eksperyment przeprowadzony przez Uniwersytet w Nevadzie w 1995 roku. W jednym z kasyn w Las Vegas badacze umieścili dyfuzor emitujący kwiatowy zapach. Okazało się, że przez dwa dni swojej obecności hazardziści wydali tam o 45 procent więcej pieniędzy niż w pozostałych okresach. Co więcej, w maszynach, do których zapach nie docierał, ilość wrzuconych monet nie zwiększyła się.

d1hxopf

Nie każdy zapach kusi

Niestety emisja zapachu to nie zawsze droga do sprzedażowego sukcesu. Przekonała się o tym agencja marketingowa odpowiedzialna za kampanię "got milk?" mającą zachęcać Amerykanów do picia mleka.

W ramach promocji zdecydowano się na rozpylanie zapachu czekoladowych ciastek na niektórych przystankach – wypieki te są traktowane za oceanem jako dobra komplementarne dla mleka. Zabieg przyniósł jednak efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast skłonić do kupna, wywołał burzę.

Niektórzy krytykowali go za utrudnianie utrzymania diety, dla innych był kontrowersyjny z uwagi na nieuwzględnienie samopoczucia osób biednych, których nie stać na zakup jedzenia. Znaleźli się też tacy, u których woń ta budziła obrzydzenie. Okazuje się bowiem, że ekspozycja na zapach w okolicznościach, w których się go nie spodziewamy i bez kontekstu w postaci np. bodźców wizualnych, wywołuje błędne interpretacje. I tak zapach ciastka skojarzył się niektórym osobom przebywającym na przystanku z... wonią kloszarda.

Jak chcą pachnieć sklepy

Sklepy wykorzystują zapachy do budzenia skojarzeń związanych z produktem, który sprzedają. Poprzez rozpylanie konkretnej woni są w stanie zakomunikować, jakiego rodzaju marką są, do kogo adresują swoją ofertę oraz jakie samopoczucie pragną wywołać wśród klientów. I tak w przypadku mody biurowej będzie to poczucie profesjonalizmu, w przypadku bielizny – poczucie seksowności, a jeśli chodzi o zakup akcesoriów domowych - poczucie przytulności.

d1hxopf

Specjaliści przy opracowywaniu mieszanek zapachowych do sklepów bazują na najbardziej podstawowych ludzkich odruchach. Zmysł węchu umożliwia uaktywnienie skojarzeń związanych ze wspomnieniami i emocjami. Bierze się to z istnienia tzw. pamięci olfaktorycznej, która sprawia, że w momencie poczucia jakiegoś znanego zapachu, samoistnie pojawiają się w naszych głowach wspomnienia z nim związane. Jest to odczucie o wiele bardziej intensywne emocjonalnie niż to spowodowane bodźcem wzrokowym.

Niektórzy sprzedawcy nie znają jednak umiaru i sprawiają, że zapach staje się dla klientów nieprzyjemny. Na internetowych grupach możemy znaleźć wiele wiadomości, w których użytkownicy narzekają na zbyt dużą intensywność rozpylanych zapachów.

Często są to subiektywne odczucia pojedynczych osób, które skarżą się wręcz na ból głowy w sklepach poszczególnych marek i starają się je omijać szerokim łukiem. Inni, jak piszą, pierwsze, co robią po powrocie do domu, to pranie, by pozbyć się zapachu danej sieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hxopf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hxopf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj