Trwa ładowanie...
d4599gy

IPN ws. wniosków prokuratury o udostępnienie dokumentacji (komunikat)

...

Share
d4599gy

16.04. Warszawa - Instytut Pamięci Narodowej informuje:

Komunikat w sprawie realizacji przez Instytut Pamięci Narodowej wniosków Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie W dniu 10 lutego 2012 r.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej z pilnymi wnioskami o nadesłanie dokumentacji dotyczącej osób najbliższych pilotów samolotu Tu-145M Sił Powietrznych RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. - mjr. Arkadiusza Protasiuka i ppłk. Roberta Grzywny.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzasadniła swoją prośbę realizacją wniosku nr 16 Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z dnia 6 października 2011 r. o międzynarodową pomoc prawną.

d4599gy

W odniesieniu do śp. Arkadiusza Protasiuka żądanie prokuratury wojskowej obejmowało niezwłoczne przesłanie "kserokopii poświadczonych za zgodność z oryginałem wniosków o wydanie paszportu odnośnie rodzeństwa, rodziców dziadków ww. [--- pominięto szczegółowe dane personalne---], a ponadto innej posiadanej przez Państwa Urząd dokumentacji odnośnie rodzeństwa, rodziców i dziadków Arkadiusza Protasiuka (informacji w zakresie urodzenia, zgonu, małżonka, rozwodu, miejsca zameldowania i wydania dowodu osobistego, członków rodziny, obywatelstwa, wykształcenia i wykonywanego zawodu)".

W odniesieniu do śp. Roberta Grzywny żądanie prokuratury wojskowej obejmowało niezwłoczne przesłanie "kserokopii poświadczonych za zgodność z oryginałem wniosków o wydanie paszportu, a nadto kserokopii innych dokumentów posiadanych przez Państwa Urząd w zakresie stanu cywilnego (informacje w zakresie urodzenia, zgonu, małżonka, rozwodu), miejsca zameldowania, miejsca wydania dowodu osobistego, członków rodziny, obywatelstwa, wykształcenia i wykonywanego zawodu odnośnie: ojca ww. [---], matki ww. [---], jego dziadka [---], jego babki [---], dziadka ww. [---] oraz babki ww. [---] i innej dokumentacji posiadanej przez Państwa Urząd odnośnie rodzeństwa, rodziców, dziadków i ewentualnie pradziadków Roberta Grzywny".

Instytut Pamięci Narodowej nie jest uprawniony do oceny zasadności wniosków prokuratury sformułowanych na podstawie art. 15 § 2 k.p.k. i jako instytucja państwowa był zobowiązany je zrealizować. Jednakże zakres żądanych informacji wzbudził zaniepokojenie kierownictwa Instytutu. W związku z tym Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński w dniu 22 lutego 2011 r. poinformował o treści wniosków Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Wnioski te zostały zrealizowane w żądanym zakresie w dniu 28 lutego 2012 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d4599gy

Podziel się opinią

Share
d4599gy
d4599gy