Trwa ładowanie...

Jadłodzielnie w Warszawie coraz popularniejsze. Jedzenie dostaniesz w nich za darmo

Jedzenie całkowicie za darmo? Tak właśnie działają Jadłodzielnie. Każdy może włożyć do nich bułkę, serek czy pomidora, ale każdy może też i z nich to sobie wziąć. Jak to dokładnie wygląda?

Jadłodzielnie w Warszawie coraz popularniejsze. Jedzenie dostaniesz w nich za darmoFot: Bartosz Krupa/Eastnews
d4byudy
d4byudy

Jedzenie całkowicie za darmo? Tak właśnie działają jadłodzielnie. Każdy może włożyć do nich bułkę, serek czy pomidora, ale każdy może też i z nich to sobie wziąć. Jak to dokładnie wygląda?

Pierwsza taka inicjatywa od początku maja działa na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Druga w jednym z fińskich domków przy ulicy Jazdów niedaleko Łazienek. Kolejne mają powstać wkrótce w innych częściach miasta.

Pomysłodawczyni jadłodzielni, Agnieszka Bielska z inicjatywy Foodsharing Warszawa podkreśla, że chodzi o dzielenie się i zapobieganie marnowaniu jedzenia. Każdy może przynieść do jadłodzielni świeże, pełnowartościowe produkty, których nie jest w stanie sam spożyć. Skorzystać także może każdy, kto chce i potrzebuje.

Agnieszka Bielska podkreśla, że z jadłodzielni korzystają przede wszystkim studenci. Przypuszcza, że dzieje się tak ze względu na lokalizację na uczelni, jak i dlatego, że młodzi ludzie mają mniej oporów przed poczęstowaniem się przyniesionym jedzeniem. - Szafki zostają opróżnione, pojawiają się nowe produkty, i to jest miejsce po to stworzone - powiedziała Agnieszka Bielska.

Jak dodała, w przyszłości mają powstać punkty dzielenia się jedzeniem dedykowane dla osób bezdomnych, zlokalizowane w miejscach dostępnych. Inicjatorzy jadłodzielni mówią że można dzielić się jedzeniem - ale także dostarczyć sprzęt konieczny do funkcjonowania jadłodzielni - potrzebne są sprawne lodówki i szafki kuchenne. Informacje można znaleźć na profilu facebookowym Foodsharing Warszawa.

d4byudy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4byudy